Aj keď sú minerály klasifikované ako neživé prvky našej prírody, sú dôkazom mnohých tajomstiev Zeme a jej dávnej minulosti. Jedinečnosť týchto „kvetov podzemia“ odhalí výstava, ktorú vo štvrtok 27. júna sprístupnia v Tihányiovskom kaštieli a v auguste doplnia aj o „kvety púšte“, kaktusy a sukulenty.

Tvary, tvrdosť, štruktúra či farba minerálov sú dôkazom, že neexistuje minerál, ktorý by bol nudný a nezaujímavý. Sú to pomyselné kvety podzemia, sú umeleckým dielom, ktoré vznikalo pod povrchom Zeme milióny rokov. Prevedčíte sa o tom na výstave Kvety podzemia a kvety púšte, ktorá sa začína vo štvrtok 27. júna a potrvá do 8. septembra 2024, pričom v auguste ju doplnia aj kvety púšte, kaktusy a sukulenty. V rámci jednej výstavy sa tak spojí zdanlivo nespojiteľné.

„Zámerom výstavy je prepojenie živej a neživej prírody, prostredníctvom estetických minerálov z fondu Stredoslovenského múzea a zbierky živých kaktusov a sukulentov, ktoré si podmania každého návštevníka. Minerály aj kaktusy majú veľa spoločného. Ohromujú očarujúcou krásou farebných kryštálov, farebných rozkvitnutých kvetov či nevšednými tvarmi. Zberatelia kaktusov či minerálov obdivujú krásy svojich kúskov a celý život si budujú svoje zbierky. Výstava bude dvojúrovňová, júl v kaštieli bude patriť minerálom v auguste sa ku nim doplnia kaktusy a sukulenty,“ uviedla kurátorka výstavy Lucia Hrčková.

Viac ako 9 tisíc exponátov

Už v dávnej minulosti baníci vo svetle kahancov obdivovali v útrobách baní krásne a trblietavé kryštály rôznorodých minerálov vystupujúcich v dutinách rudných žíl. Práve v domácnostiach baníkov takto postupne vznikali prvé mineralogické zbierky. Prvé zozbierané mineralogické zbierky slúžili aj ako východisko odborných popisov a vedeckých štúdií. Zaujímavé a veľmi hodnotné mineralogické zbierky vlastní aj Stredoslovenské múzeum. Z celej anorganickej zbierky, ktorú tvorí 9 tisíc kusov predmetov, patrí najväčšia časť práve minerálom (4 879 ks).

Na výstave Kvety podzemia a kvety púšte uvidíte len nepatrnú časť nádhery vytvorenej prírodou po dobu miliónov rokov. Kochať sa však budete môcť nielen ich krásou ale aj nesmiernou významnosťou a druhovou rôznorodosťou. Výstava bude okrem zaujímavých mineralogických vzoriek doplnená aj o fotografie vybraných minerálov, v spolupráci s Banskobystrickým geoparkom.

„V auguste okrem minerálov zaplnia zimnú záhradu v kaštieli aj kaktusy a sukulenty zo súkromných zbierok členov Klubu kaktusárov pri Arboréte Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene. Aj prostredníctvom nich spozná návštevník rôznorodosť a krásu týchto pichľavých rastlín. Rozdelené budú podľa miesta ich prirodzeného výskytu na rôznych kontinentoch sveta. Keďže výstava bude nainštalovaná cez letné prázdniny, snažili sme sa ju v spolupráci s o. z. Vedecká hračka zatraktívniť rôznymi interaktívnymi hračkami, ktoré zaujmú aj detských návštevníkov. Vybuchujúca maketa sopky im priblíži vulkanickú činnosť, na slepej mape budú hľadať aktívne sopky, ale dozvedia sa aj o produktoch každodennej potreby, ktoré obsahujú niektoré minerály, s ukážkou konkrétneho minerálu,“ dopĺňa kurátorka výstavy Jaroslava Bobáková.

Výstava minerálov a kaktusov so sukulentmi Kvety podzemia a kvety púšte potrvá v Tihányiovskom kaštieli do 8. septembra 2024.

Výstava bola realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.