Čierna farba v kúpeľni je trendom posledných rokov. Dodáva priestoru eleganciu, hĺbku a dramatickosť. Mnohí sa však obávajú, že by mohla pôsobiť pochmúrne. Zariaďovať akúkoľvek miestnosť v dome do čiernej farby je výzva a treba vedieť, ako to s ňou neprepáliť, aby priestor nevyzeral mŕtvolne.

S našimi tipmi sa toho báť nemusíte. Poznáme odporúčania na vytvorenie čiernej kúpeľne, v ktorej sa budete cítiť dobre.

Vyberte si čierne prvky

Základom čiernej kúpeľne je obyčajne obklad, podlaha, sprchový kút, a občas i trochu neobvyklá čierna vaňa. Pokiaľ sa s čiernou chcete držať trochu viac na uzde, nemusíte ju použiť na veľkých plochách. Na ne môžete zvoliť rôzne odtiene sivej, ktorým dodajú hĺbku výrazné čierne doplnky.

Pozrite sa napríklad na čierne vodovodné batérie zo série DAKOTA alebo termostatické batérie ERIDAN BLACK od Aquaristo Style. Matný finiš pôsobí luxusne, no nie rušivo vďaka jednoduchému čistému dizajnu.

Pekný výber ponúka aj značka Hansgrohe so sériami REBRIS alebo VERNIS BLEND. Vaňovú, sprchovú i umývadlovú batériu si tak viete zladiť do jednotného štýlu.

zdroj: https://www.intercom.sk/bateria-vanova-stenova-s-keramickym-prepinacom–bez-prislusenstva–dakota-matt-black/

Rovnako dôležité sú praktické kúpeľňové doplnky. Spomínaná značka Aquaristo Style priniesla na trh novú sériu RICO, z ktorej sú na výber držiaky na uteráky i toaletný papier, nástenný dávkovač na mydlo, poháre na zubné kefky i WC kefa.

zdroj: https://www.intercom.sk/drziak-na-toaletny-papier-s-krytom-rico–matna-cierna/

Pestrú ponuku má aj Hansgrohe s radom WALLSTORIS. Špecialitou sú nástenné lišty, ktoré si môžete podľa preferencie privŕtať alebo nalepiť na stenu a následne na ne nacvaknúť rôzne držiaky, police či háčiky podľa vašich potrieb.

Môže byť aj malá kúpeľňa čierna?

Hovorí sa, že menším priestorom svedčia svetlé farby, pretože ich opticky zväčší. Nie je to ale pravidlo, čiernu si nemusíte odopierať ani v stiesnenej kúpeľni. Odporúčame však steny a obklad ponechať svetlejšie a odviazať sa na vyššie zmienených doplnkoch.

S akými farbami, materiálmi a textúram sa vyhrať pri návrhu čiernej kúpeľne?

Viete, čo sa k čiernej bude vždy hodiť? Drevo! Verte, je to kombinácia, ktorá vyzerá úžasne. Drevo zjemní čiernu kúpeľňu a dodá jej teplo. Prírodná textúra dreva kontrastuje s hladkým čiernym povrchom a rozbíja plochý pochmúrny dizajn.

Ak máte radi trochu lesku, skúste čiernu skombinovať s kovmi. Zlaté alebo medené doplnky sú elegantné, chrómové alebo nerezové viac zachádzajú do industriálneho štýlu. Ak ste minimalisti, skombinujte čiernu so sivou farbou a betónovou textúrou.

Surový betónový povrch vytvorí zaujímavý kontrast k čiernym prvkom. Často sa hovorí aj o použití mramoru, ktorý má výraznú textúru a veľakrát aj zlaté detaily. Mramor môžete použiť na obklad, dlažbu, no hitom sú aj okrúhle mramorové umývadlá.

Nezabudnite na správne osvetlenie

Odporúčame kombináciu hlavného stropného svietidla a bodových svetiel nainštalovaných pri zrkadle alebo v sprche. Trendom je tiež LED podsvietenie, ktoré pomôže opticky zväčšiť miestnosť.

Čierna kúpeľňa môže byť elegantná, moderná a príjemná zároveň. Stačí si vybrať správne doplnky, skombinovať ich so správnymi materiálmi a doplnkami a nezabudnúť na dostatočné osvetlenie. Nebojte sa čiernej farby, ponúka viac možností, než sa na prvý pohľad môže zdať.

Výber čiernych batérií a doplnkov do kúpeľne nájdete na www.intercom.sk.