Banskobystrické Konzervatórium J. L. Bellu oslavuje v tomto roku štvrťstoročie svojho založenia. Prvý koncert, ktorý toto jubileum pripomenie, bude skutočne výnimočný.

nbs-trioÚžasné Zlaté husle, fenomenálny cimbalista Martin Budinský, traja jazzoví géniovia Nothingbut Swing a v neposlednom rade akordeónový virtuóz Michal Červienka. To je zostava Výnimočného koncertu výnimočných hudobníkov, ktorý sa uskutoční 9. februára v Banskej Bystrici. Čo meno, to záruka špičkovej kvality.

Orchester Zlaté husle sa predstaví v zložení Martin Sleziak Marek Krištofík, Milan Hronček, Peter Parničan a Erik Bartoš. Banskobystrické jazzové Nothingbut Swing Trio (NBS Trio) zahrá v tradičnej zostave, v akej pôsobí od svojho vzniku v roku 1998 – Klaudius Kováč (klavír), Róbert Ragan st. (kontrabas) a Peter Solárik (bicie).

Cimbalista Martin Budinský, je odchovanec jubilujúceho Konzervatória J.L. Bellu, kde v súčasnosti vyučuje hru na cimbal. Rovnako tak akordeonista Michal Červienka študoval na tomto konzervatóriu a neskôr na Akadémii umenia v Banskej Bystrici. Teraz na obidvoch školách vyučuje.

michal-cervienka-a-cast-nbs-trio„Z tých krásnych šiestich rokov strávených na bystrickom Konzervatóriu nikdy nezabudnem na svojho pána profesora Igora Vlacha. Je to suverénne najkvalitnejší pedagóg akordeónu na Slovensku aj v Čechách. Spoločnou prácou sme na súťažiach v zahraničí vždy zdolávali tých najlepších vo svete. Som rád, že aj teraz sa môžem od neho učiť,“ hovorí Michal Červienka a dodáva, že aj on má vo svojej triede veľmi veľa talentov.

„Máme už aj celkom zaujímavé výsledky. Moji žiaci ale veľmi dobre vedia, že všetko je o práci. Talent treba neustále brúsiť ako diamant.“ Michal si na koncert pozval trojicu už spomínaných, skutočne skvelých hudobníkov – NBS Trio. „Budeme hrať môj projekt Galliano Forever. Podmanivé tangá a šansóny spracované Richardom Gallianom do neuveriteľnej podoby. Tento projekt som pripravoval niekoľko rokov,“ hovorí.

Výnimočný koncert výnimočných hudobníkov sa uskutoční vo štvrtok 9. februára o 19. hod. v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity (Banská Bystrica, Bernolákova ul.) Výnos z koncertu, ktorého iniciátorom je Pro – Konzervatórium, i.f.,bude venovaný na podporu vzdelávania žiakov Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Predpredaj vstupeniek: Informačné centrum, Radnica, Nám. SNP a Pro – Konzervatórium, i.f, Skuteckého 27.

Konzervatórium v Banskej Bystrici je najmladšie zo štyroch štátnych konzervatórií na Slovensku. Založené bolo 1. septembra 1992. Nesie meno významného slovenského skladateľa Jána Levoslava Bellu, ktorý v Banskej Bystrici v rokoch 1859 – 1863 študoval a v rokoch 1865 – 1869 pôsobil ako prebendát katedrálneho chrámu a učiteľ hudby a spevu v teologickom seminári. Riaditeľom školy jej od jej založenia Tibor Sedlický.