Výjazdy z rýchlostnej cesty R1 v Radvani cestári uzavreli ešte v septembri minulého roka. Urobili tak však predčasne, keď ešte nedisponovali všetkými súhlasnými stanoviskami. O pár dní boli zábrany preč. Teraz sa ale vracajú, zrejme už natrvalo.

Osadenie zábran minulý rok vyvolalo nesúhlasnú reakciu množstva obyvateľov. Tí začali dokonca spisovať petíciu proti znovu osadeniu zábran. Pod tú sa napokon podpísalo takmer 1400 obyvateľov. Proti bolo aj Mesto Banská Bystrica. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) napriek tomu od soboty 14. júna uzatvorí pripojenia na rýchlostnú cestu R1 opäť. Konkrétne napojenie pri čerpacej stanici OMV v ľavom jazdnom páse a v rovnakom páse, v smere do Nitry, aj napojenie na Zvolenskej ceste pri čerpacej stanici Slovnaft.

Radvan4NDS to zdôvodňuje častými dopravnými nehodami, pričom uvedené napojenia nezodpovedajú požiadavkám na bezpečnosť a platným technickým normám. V rámci uzatvárania pripojení budú opäť osadené betónové zvodidlá. Dôjde tiež k zmene organizácie dopravy úpravou vodorovného a zvislého dopravného značenia.

„Odbočovací pruh do sídliska Radvaň nemá dostatočnú dĺžku a navyše sa nachádza v mieste pripájacieho pruhu z čerpacej stanice OMV. Na krátkom, 30 metrovom úseku, medzi pripájacím pruhom z OMV a odbočovacím pruhom na sídlisko Radvaň sa vytvára množstvo kolíznych situácií. V pracovných dňoch na tomto úseku prechádza približne 20 000 vozidiel za deň,“ približuje hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík.

Vjazd z rýchlostnej cesty R1 na Radvanskú ulicu slúži podľa NDS predovšetkým ako prístupová skratka cez námestie Ľudovíta Štúra do centra Banskej Bystrice, čo dokazuje rovnaká intenzita vjazdu vozidiel v rannej a poobednej špičke. „Vodiči si takto skracujú cestu do centra cez husto zastavané sídlisko. Táto ‚skratka‘ prechádza v bezprostrednej blízkosti materskej školy. Pri monitorovaní prejazdov vozidiel NDS zaznamenala aj vodičov, ktorí kvôli skráteniu trasy neváhali na rýchlostnej komunikácii cúvať,“ dopĺňa Jánošík.

Motoristi z Radvane sa tak musia na nové trasy. Motoristi sa do sídliska Radvaň pripoja zhruba 600 až 700 metrov z najbližšej križovatky. K čerpacej stanici Slovnaft sa motoristi dostanú po Zvolenskej ceste, ktorej pripojenie je zabezpečené prostredníctvom odbočky pri hypermarkete Tesco.