Stredoslovenské múzeum pozýva na výstavu obrazov popredných maliarov insitného umenia pod názvom Čaro ImaginácieSlávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční už vo štvrtok o 15- tej hodine v reprezentatívnych priestoroch Thurzovho domu.

Plagat_ČARO_IMAGINÁCIESlovenská kovačická insita je často označovaná ako ojedinelý fenomén kultúrneho dedičstva. Podľa Jarmily Gerbocovej – kurátorky krajanských zbierok Slovenského národného múzea, výstava v Thurzovom dome predstavuje vývoj tohto špecifického druhu výtvarného umenia od prvej generácie výtvarníkov a dnes už legiend insity – Martina Jonáša a Zuzany Chalupovej, až po súčasnú podobu insitného umenia. Pozrieť sa na rozsiahlu reprezentatívnu zbierku 37 obrazov pozýva návštevníkov do Thurzovho domu od štvrtka 22. septembra do nedele 30. októbra aj riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Výpovede vystavujúcich maliarov sú obsahovo veľmi bohaté a rôznorodé, a to nielen o minulosti zo života na kovačických uliciach, v sedliackych dvoroch a o prácach na poli. Obrazy dokumentujú každodenný život ľudí a ich úprimnú výpoveď dotvára celé spektrum žiarivých farieb, počnúc denným svetlom až po tmavé večerné tiene zapadajúceho slnka nad rodnou Kovačicou. „Hoci sú umelecké diela vnímané pod spoločným označením tzv. kovačickej insity, každý maliar je jedinečný, a to najmä vďaka vlastnému špecificky profilovanému rukopisu,“ zdôrazňuje výber diel kurátorka Jarmila Gerbocová.

Prostredníctvom vystavených obrazov od autorov združených v Galérii insitného umenia v Kovačici, približuje výstava aj činnosť ďalších výtvarníkov. Popularitu insitného umenia dokumentuje aj samotná existencia galérie, ktorá na umeleckej scéne pretrváva už viac ako šesť  desaťročí.