Napriek tomu, že ide o pomerne malý kúsok nábytku, nemali by sme jeho výber podceniť. Botník je často záležitosťou na celý život, keďže väčšinou nemáme dôvod, aby sme ho menili. Aké kritériá by ste mali pri výbere botníka zvažovať? Prečítajte si naše tipy.

Materiál botníku

Plastové botníky

Botníky z plastu sa v poslednej dobe tešia veľkej obľube. Môže za to najmä ich nízka cena a široká paleta farieb, z ktorej máme pri nákupe na výber. Plastové botníky sú ľahké, skladné a dobre sa s nimi manipuluje. Z dlhodobého hľadiska však plastový botník nemusí byť najlepšou voľbou. Dôvodom je najmä jeho nízka stabilita a obmedzená nosnosť.

Botníky z kovu

Sú jednoduché, elegantné a môžu vkusne doplniť vašu predsieň. Ich majitelia sa však často stretávajú s rovnakým problémom, ako je tomu pri plastových botníkoch – sú nestabilné a majú obmedzenú nosnosť. Pamätajte na to pri výbere svojho nového botníka.

Botníky z dreveného masívu

Botníky z masívu sú zlatou strednou cestou. Ich majitelia si pochvaľujú najmä trvanlivosť, odolnosť a prírodný pôvod. Veľkou výhodou botníkov z masívu je, že vám pri správnej starostlivosti vydržia aj celý život.

Zdroj: indickynabytok.sk 

Farba botníku

Aj taká banalita ako farba hrá pri výber botníka veľkú úlohu. Ak sa vám podarí zladiť farby steny, botníka a ostatného nábytku, máte takmer vyhraté. Je dôležité povedať, že tým najdôležitejším kritériom by malo byť to, aby sa výsledok páčil vám. Všeobecne platí, že ak máte v interiéri určité materiály, mali by ste ich rešpektovať aj pri výbere botníka. Veľmi podobné je to s farbami. Obzvlášť potrebné je klásť dôraz na to, aby bol v interiéri použitý len jeden druh dreva, prípadne drevo s rovnakou lakovou úpravou.

Systém ukladania topánok do botníku

Pri rozhodovaní sa ohľadne typu botníka záleží na priestore, ktorý máte v predsieni k dispozícii. Úložný systém vášho botníka sa bude do veľkej miery podieľať na tom, koľko miesta vám ostane v predsieni.

Zdroj: Indickynabytok.sk

Policové botníky

Policové botníky sú osvedčenou klasikou. Vojde sa do nich veľké množstvo topánok, čo ocenia nielen ženy, ale aj početné rodiny a zberatelia topánok. Najväčšou výhodou policových botníkov je nastavenie výšky políc a teda možnosť ukladať do nich aj vyššiu obuv, napr. čižmy. Za zmienku tiež stojí ich odolnosť a trvanlivosť, za čo do veľkej miery môžu materiály, použité pri ich výrobe. Ich nevýhodou sú rozmery. Pre policové botníky je charakteristická väčšia hĺbka. Preto je pri nich hlavným kritériom veľkosť priestoru, ktorý máte k dispozícii. Pri policových botníkoch nečakajte veľa muziky za málo peňazí. Ak  na nich budete chcieť ušetriť, je pravdepodobné, že narazíte na nekvalitné materiály alebo nízku stabilitu botníka.

Zdroj: bigstock.com

Vyklápacie botníky

Majitelia malých predsiení, zbystrite pozornosť. Práve v stiesnených priestoroch patria vyklápacie botníky medzi najpoužívanejšie riešenia. Dôvod je jednoduchý. Do týchto botníkov sa topánky ukladajú na stojato, takže ich hĺbka nemusí zďaleka dosahovať také rozmery, ako tomu býva napríklad pri policových botníkov. Nevýhodou je, že doň len sotva vtesnáte vyššiu obuv.

Závesné botníky

Ide o pomerne modernú variantu botníkov, ktorú najčastejšie vídame v podobe tyče upevnenej v strope. Na nej sú umiestnené výstupky alebo vešiaky, na ktoré je možné zavesiť topánky. Ide o pomerne nepraktickú záležitosť, pričom hlavné dôvody sú dva. Prvým je to, že takéto botníky zaberajú veľa miesta a opticky zmenšujú miestnosť. Druhým dôvodom je, že aróma z topánok sa po ich celodennom používaní bude niesť celým bytom, keďže nebudú uzavreté v botníku. Ak topánky dlhšiu dobu nepoužijete, budete ich musieť očistiť od prachu, ktorý na ne za ten čas napadá.

Pamätajte, že pri výbere botníka je najdôležitejšie to, aby sa vám páčil. Nebojte sa doň investovať a doprajte si kvalitné materiály so zárukou dlhej trvanlivosti!