Akonáhle zistíme, že sa nám v interiéri domácnosti objavili plesne, chytá nás panika. O plesniach je veľmi dobré známe, že aj pri veľkej snahe sa ich jednoducho nedá úplne zbaviť. Plesne vznikajú v nevetranom vlhkom priestore, čiže najmä v špajziach a v kúpeľniach.

Ak sa chcete vyhnúť nebezpečným plesniam, okrem správnej starostlivosti o rizikové miesta a dôkladnému pravidelnému vetraniu myslite aj na výber špárovacích hmôt v kúpeľni. Vzhľadom na to, že hodnoty vlhkosti sú v kúpeľni najvyššie, patrí sa vybrať si kvalitné špárovacie hmoty, ktoré bránia vzniku a šíreniu plesní.

Cementové škárovačky

Medzi najznámejšie špárovacie hmoty bezpochyby patria aj obľúbené cementové škárovačky.

Využívajú sa nielen v kúpeľniach, ale sú vhodné aj na dno bazénov a do exteriéru. Svoje využitie nájdu aj vo verejných budovách. Vyznačujú sa vodeodolnosťou a dlhodobou životnosťou, čo je pri škárovacích hmotách to najpodstatnejšie. Cementové špárovacie hmoty obsahujú prísady, ktoré im umožňujú byť vodoodpudivé, odolné voči plesniam a dokonca aj odolné voči opotrebovaniu.

Tieto špárovacie hmoty sa udržiavajú pomerne ľahko, ani po čase nepraskajú, sú odolné voči kyselinám a sú cenovo prijateľné.

Epoxidové škárovačky

Po cementových špárovacích hmotách vám odporúčame kúpu kvalitných epoxidových škárovačiek. Výhodou týchto špárovacích hmôt je farebná stálosť. Ani po rokoch nemenia farbu a sú stále rovnako krásne ako na začiatku. Farebnú stálosť zaisťuje nízka nasiakavosť.

Okrem kúpeľní sú vhodné aj do kuchýň. Väčšina epoxidových špárovacích hmôt odolá mastnote a olejom. Samozrejmosťou je aj odolnosť voči plesniam.

Ak sa chcete vyhnúť plesniam, odporúčame vám vybrať si buď cementovú špárovaciu hmotu, alebo epoxidovú špárovaciu hmotu. Obe majú svoje kvality, ktoré v boji s plesňami určite oceníte.