Ak hľadáte najlepšiu možnú tlačiareň do domácnosti, máme pre vás jasnú radu. Ak chcete tlačiť textové dokumenty aj obrázky, nevyberajte si z iných ako atramentových tlačiarní. Tie sú z hľadiska tlače veľmi univerzálne, a preto bez problémov zvládnu tlač dokumentov aj obrázkov. Medzi ďalšie výhody atramentových tlačiarní patrí ich nižšia obstarávacia cena v porovnaní s laserovými modelmi a lacnejšie atramentové kazety.

Ktorá tlačiareň je najlepšia pre domácnosť? Stavte na atramentovú!

Jednou z najlepších atramentových tlačiarní pre domácnosti je Canon PIXMA MG2555S. Ponúka podporu farebnej tlače spolu s kopírovaním alebo skenovaním, ako aj veľkú rýchlosť tlače, podporu tlače z internetu a množstvo ďalších vychytávok. Veľkým pozitívom je, že farby do tlačiarne Canon PIXMA MG2555S nájdete v prípade záujmu aj v kompaktnej alebo alternatívnej verzii, čo vám ušetrí veľa peňazí. V porovnaní s originálmi sú tieto verzie výrazne lacnejšie, hoci ponúkajú viac-menej rovnakú kvalitu tlače.

Výhody a nevýhody atramentovej tlačiarne

Prečo by vaša domáca tlačiareň mala byť práve atramentová? Ako sme už naznačili vyššie, hlavne preto, že ide o veľmi univerzálne zariadenie, ktoré zvládne tlač textových dokumentov, ale aj obrázkov, grafov a podobne.

 Výhody atramentovej tlačiarne sú tieto:

  1. Dokážu tlačiť text aj obrázky vo vysokej kvalite.
  2. Ich nákupná cena je nízka.
  3. Cena náplní – najmä alternatívnych – je nízka.
  4. Začiatok tlače po zapnutí tlačiarne je bleskový, pretože nie je potrebné žiadne zahrievanie atď.
  5. Zvyčajne majú menšie rozmery ako laserové tlačiarne.

Bolo by však chybou myslieť si, že atramentové tlačiarne sú úplne dokonalé. Aj ony majú množstvo nevýhod, ktoré treba brať do úvahy.

 Nevýhody atramentových tlačiarní sú tieto:

  1. Tlačí pomalšie ako tie laserové.
  2. Ich tlač je drahšia ako pri laserových tlačiarňach, keď sa počíta cena náplne na jednu vytlačenú stranu.
  3. Výtlačky by sa mali dať zaschnúť aspoň na niekoľko minút, aby sa zabránilo rozmazaniu atramentu.
  4. Ich údržba je o niečo náročnejšia, napríklad zaschnutý atrament v atramentovej tlačiarni nie je zriedkavý jav.
  5. Náplne majú menšiu kapacitu ako tonerové kazety, takže ich treba častejšie vymieňať.

Negatíva atramentových tlačiarní pre domácnosť jasne ukazujú, že sú ideálne na príležitostnú tlač, ktorá je však komplexná – teda obsahuje textové dokumenty aj obrázky. Práve v tomto režime vás nebude príliš trápiť, že tlač každej strany je o niečo drahšia, než by bola pri laserovej tlačiarni, ani vás nebude mrzieť časté kupovanie nových náplní do tlačiarne.

Tipy na najlepšie atramentové tlačiarne pre domácnosť

Ak vás náš tip na atramentovú tlačiareň vyššie nezaujal, pretože tento model úplne nespĺňa vaše požiadavky, v nasledujúcich riadkoch vám predstavíme niekoľko ďalších modelov, ktoré rozhodne stoja za to a ktoré netrpia veľkými negatívami, ktoré spomíname v súvislosti s atramentovými tlačiarňami.

HP All-in-One Deskjet 2810e

Tlačiareň HP All-in-One Deskjet 2810e je lacná a dokáže rýchlo vytlačiť dokumenty, obrázky alebo fotografie, ktoré sú vždy časovo najnáročnejšie. Táto tlačiareň podporuje aj bezdrôtovú tlač vďaka pripojeniu WiFi a je kompatibilná s najrozšírenejšími operačnými systémami Windows a macOS a mobilnými telefónmi. Kapacita zásobníka papiera síce nie je najväčšia, ale na príležitostnú domácu tlač postačí.

Canon PIXMA TS3352

Ak z nejakého dôvodu neuprednostňujete tlačiarne HP, je pre vás vhodná tlačiareň Canon PIXMA TS3352. Aj tu sa môžete spoľahnúť na veľmi solídnu rýchlosť tlače všetkého druhu, jej dobré rozlíšenie, ktoré je dôležité pre kvalitnú tlač obrázkov, alebo možnosť tlačiť cez kábel aj bezdrôtovo. Rozmerovo je táto tlačiareň tiež veľmi pekná a čo je možno najzaujímavejšie, je k dispozícii v niekoľkých farebných variantoch vrátane červenej. Hodiť sa teda bude aj do vašej domácnosti.

HP All-in-One NEVY 7221e

Tlačiareň HP All-in-One NEVY 7221e má síce o niečo vyššiu cenu ako predchádzajúce dva modely, ale strčí ich do vrecka svojou rýchlosťou, ako aj rozlíšením tlače, možnosťou tlačiť z internetu (samozrejme, okrem bezdrôtovej a káblovej tlače) alebo malým displejom, ktorý umožňuje vykonávať jednoduché nastavenia priamo na tlačiarni a nie len na počítači alebo mobilnom telefóne.