Ľudia vo viacerých vojnových zónach na východe Ukrajiny sú bez základných potrieb: elektriny, vody, tepla, potravín, teplého oblečenia. Pomôcť sa im snažia aj Banskobystričania, ktorí prostredníctvom Ukrajinsko-slovenskej iniciatívy (USI) posielajú k východnému susedovi humanitárnu pomoc. 

pomoc pre Ukrajinu
Colný sklad v Ternopiľe so slovenskou humanitárnou pomocou v decembri 2014.

Pomoc vozí do ukrajinského Ternopiľu aj Milan Hronec z Nadácie Ekopolis. Tam ju po colnom odbavení preberá organizácia Kresťanská rodina a jej gréckokatolícky kňaz otec Ivan Huňa. Osobne doručuje do vojnových zón na východe krajiny. Pomoc ide najmä do oblastí Kramatorska, Mariupoľa, Donecka, Avdijevky a Debalceva.

Prvú zásielku pomoci odviezol Milan Hronec ešte pred Vianocami. Do zbierky sa zapojili nielen Bystričania a Zvolenčania, ale aj obyvatelia Horehronia, Veľkého Krtíša a Prešova. Auto poskytla Nadácia Ekopolis, dokumentáciu potrebnú na prechod hraníc a financie na cestu vybavila USI. „Teraz sa zbiera trocha ťažšie, pred Vianocami boli ľudia štedrejší,“ hovorí. Problém má aj s transportom. Máloktorá požičovňa je ochotná poskytnúť dodávku na cestu do Ukrajiny. Momentálne sa zbierajú hlavne detské veci – jedlo, plienky, oblečenie. Napriek všetkým problémom vypravila USI v decembri dve zásielky  pomoci a v januári ďalšie dva kamióny, pričom celá  táto materiálna pomoc pochádzala od občanov Slovenska – individuálnych darcov.

Milan Hronec
Bohdan Čajkovskij (vľavo) z organizácie Kresťanská rodina z Ternopiľu a Milan Hronec (vpravo) z Nadácie Ekopolis. December 2014.

Otec Ivan dodáva, že situácia je čoraz horšia. Do niektorých oblastí už pomoc nevozia. Buď nie je komu alebo sa tam kvôli streľbe nedá dostať. Napriek tomu sa natíska otázka, prečo ľudia z vojnových oblastí neodídu. „Tí ľudia žijú celý život na jednom mieste. Dom je všetko, čo majú. Druhý dôvod je, že separatisti ich zastrašujú, že ak raz opustia svoj domov, už nie je cesty späť. Na odchádzajúce autá demonštratívne strieľajú, aby sa ľudia báli odísť,“ opisuje neutešenú situáciu gréckokatolícky kňaz.

Voziť humanitárnu pomoc do vojnových oblastí je niekedy nebezpečné. V niektorých oblastiach automaticky strieľajú po každom idúcom vozidle zo západu, aj po civilnom, aj po vozidle označenom ako zdravotnícka pomoc. „Záleží od ľudí na druhej strane,“ hovorí otec Ivan, ktorý sa taktiež raz ocitol pod paľbou. Z dodávky museli vyskákať a po utíchnutí streľby sa obrátili naspäť, pomoc sa im vtedy doručiť nepodarilo.

Rovnako ako ďalší Ukrajinci, aj on je presvedčený, že za vojnou na Ukrajine stoja Rusi. „Napríklad v Luhansku sa spočiatku zapojilo minimum domácich. Na demonštrácie zvážali ľudí autobusmi z Ruska, protesty viedli ruskí lídri. Postupnou propagandou a vyzbrojovaním zapojili viac ľudí, ktorých teraz strašia, že ak prídu Ukrajinci, tak ich vytrestajú,“ dodáva kňaz.

Humanitárnu pomoc pre Ukrajinu organizuje  Ukrajinsko–slovenská iniciatíva, v Banskej Bystrici je zberné miesto v priestoroch Nadácie Ekopolis na Komenského ulici 23. „Pred prinesením vecí je užitočné kontaktovať ma na telefónnom čísle 0911 452 457,“ dodáva Milan Hronec, ktorý koordinuje zbierku v banskobystrickom a zvolenskom okrese.