Už od tretieho februára tohto roku môžu milovníci kultúry navštevovať každú prvú nedeľu v mesiaci bezplatne 37 výstavných a expozičných priestorov či pracovísk múzeí a galérií po celom Slovensku. Daný krok ministra kultúry Mareka Maďariča sa stretol s pozitívnym ohlasom aj v Múzeu SNP v Banskej Bystrici.

Podľa slov riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva zaznamenali práve v dané nedele najväčšiu návštevnosť. „V tú nedeľu, ktorá je voľná, k nám chodí najviac návštevníkov. Je to síce pekný krok smerom k verejnosti, ale utekajú nám tržby. IMG_2309Najideálnejšie by bolo, keby ministerstvo dofinancovalo napríklad naše ročné tržby a múzeum by bolo celý rok zdarma.“

Informácie Ministerstva kultúry SR o náraste návštevnosti Múzea SNP až o cca 400% potvrdzujú správnosť rozhodnutia prísť s týmto projektom.

Myšlienka Stanislava Mičeva zaviesť celoročný bezplatný vstup do Múzea SNP však doposiaľ vyznieva nereálne. „Mne známe múzeá, ktoré sa týkajú holokaustu, druhej svetovej vojny či odboja proti fašistom, sú takmer všetky zdarma. Je to totiž skôr výchovná záležitosť ako múzejná. Ale to je len moja myšlienka, ktorú sa mi zatiaľ nepodarilo presadiť,“ vyjadril sa Stanislav Mičev.

MK SR múzeu nekompenzuje stratu tržby ani počas prvých voľných nedieľ v mesiaci. „Inštitúcie, vrátane Múzea SNP, by sa mali snažiť s väčším počtom návštevníkov aktívne pracovať, aby si títo návštevníci postupne vytvorili návyk a vracali sa aj v ďalšie dni. Na druhej strane, jeden deň v mesiaci nemôže pre žiadnu inštitúciu znamenať nezvládnuteľný výpadok príjmov. Mali by preto hľadať určité náhrady na strane príjmov, napríklad v podobe doplnkových služieb pre zvýšený počet návštevníkov tak, aby tento výpadok nahradili,“ vyjadril sa pre portál BBonline.sk hovorca ministra kultúry Jozef Bednár. Múzeum SNP by teda malo únik tržieb nahradiť predajom suvenírov, propagačných materiálov či občerstvenia.

Okrem stálych expozícií múzeum ponúka možnosť premietania filmov s tematikou druhej svetovej vojny a odboja proti fašizmu. „Väčšinou sa to premieta pre skupiny, ale nemáme problém pustiť film aj pre jednotlivcov,“ dodáva Stanislav Mičev.