Po albume Vlčie maky – Podpoľanie prichádza hudobné zoskupenie Vlčie maky s druhým štúdiovým albumom.  A už čoskoro sa s ním vyberú aj na turné. Na albume s horehronskými piesňami sú aj exkluzívni hostia, Dan Bárta a Peter Adamov.

Keď sa folklór spojí s jazzom

Ako povedala speváčka Janka Kozáková,  nahrávanie nového albumu prebehlo v priateľskej atmosfére, s ľuďmi, ktorí sa majú radi.

„Myslím, že sme sa celkom dobre spoznali pri nahrávaní prvého albumu a pri druhom sme postupovali trošku inak, aj keď stále vychytávame muchy. Tentokrát som hudobné aranžmá nechala na pianistovi Klaudiusovi Kováčovi, ktorý tomu celému odovzdal svoju dušu a veľký cit. Okrem Klaudia, ktorý hral na piano, som oslovila overenú zostavu bubeníka Petra Solárika a kontrabasistu Róberta Ragana Jr. Vokálne aranžmá si zobral na starosť Peter Dobrík, producent PJ Sound Studio.“

Aranžér projektu Klaudius Kováč pri tvorbe aranžmá použil reharmonizačné techniky. „Inšpiráciu som našiel v klasickej a jazzovej hudbe, pričom som kládol dôraz aj na rytmické obohatenie,“ povedal.

Hosťami na albume Vlčie maky – Horehronie sú jeden z najvýraznejších českých muzikantov,  spevák Dan Bárta a skvelý klavirista, gitarista a spevák Peter Adamov.

„Keď som rozmýšľala nad hosťami napadlo mi, že by tu mala byť oproti prvému CD nejaká zmena. Prišla som na to, že okrem výborných inštrumentalistov by mohli ma albume vyniknúť krásne mužské hlasy a keďže dva texty boli v mužskom rode, bolo rozhodnuté. Prvým hosťom albumu teda bude slovenský jazzový spevák Peter Adamov, ktorý má nádherný zamatový hlas a druhý hosť, ktorého som pozvala do štúdia, je český spevák, známy najmä projektami Illustratosféra či J.A.R.,  Dan Bárta. Myslím, že máme všetci traja veľa spoločného máme radi citlivých, empatických ľudí, kvalitnú jazzovú hudbu a prírodu. Nahrávanie s hosťami bol pre mňa veľký zážitok,“ hovorí speváčka Janka Kozáková.

Na albume Vlčie maky – Horehronie je desať skladieb, ktoré, ako uviedol producent projektu Peter Dobrík, sú prepojením horehronských ľudových piesní s menšinovým žánrom ako je jazz. „Naším cieľom bolo zaranžovať a vytvoriť nové diela, ktoré rozšíria diapazón slovenskej folklórnej a jazzovej hudby.“

Zoskupenie Vlčie maky hrá v zložení:  Jana Kozáková (spev), Klaudius Kováč (piano), Peter Solárik (bicie), Róbert Ragan Jr. (basová gitara).

CD Vlčie maky – Horehronie

  1. Cesta hore, cesta dolu
  2. Na Kraľovej hoľi
  3. Pot ubočou, pot tou sivou hoľou
  4. Kažu sa mi žeňiť
  5. Javorom, javorom
  6. Sokole, holube
  7. Ej, prečo si puakaua
  8. Pot obločkom piskaju
  9. Zaspievala by si, ale ňemam hlasu
  10. Prepeľička, prepeľička

Horehronský folklór v jazzových aranžmánoch aj naživo

Horehronský folklór v jazzových aranžmánoch si budete môcť vypočuť už aj naživo v slovenských mestách.  Vlčie maky vyrážajú na turné a už vo štvrtok 19. augusta vystúpia v Klube Bombura v Brezne (19:00 h).  Koncertné turné Vlčie maky naživo – Horehronie pokračuje v septembri v Novom Meste nad Váhom (18. september, 20:00 h) a v Trenčíne, kde 24.sSeptembra účinkujú na festivale Jazz pod Hradom (19:00 h). Na Mikulášskom jazzovom festivale sa Vlčie maky predstavia 9. októbra (18:00 h) a mini turné ukončia 23. októbra v Dolnom Kubíne.

Projekt Vlčie maky – Horehronie „má na svedomí“ Janka Kozáková, speváčka banskobystrickej skupiny Mukatado. Za piano sadol známy pedagóg a aranžér Klaudius Kováč, spolu so svojím dlhoročným priateľom hráčom na bicie nástroje a taktiež pedagógom Petrom Solárikom. Kontrabas a basovú gitaru nahral jeden z vychádzajúcich mladých talentov Róber Ragan Jr. Na CD si tvorcovia pozvali známych hostí, spevákov Petra AdamovaDana Bártu. O vokálne aranžmá sa postaral producent Peter Dobrík a spolu s Jankou Sučíkovou a Jankou Kozákovou ich aj naspieval.

Ako sa Vlčím makom podarilo spojiť prekrásny horehronský folklór s jazzovou hudbou, o tom sa môžete presvedčiť na ich koncertoch, alebo  si vypočuť CD Vlčie maky – Horehronie, ktoré si môžete objednať na info@nahravaciestudio.sk.

V Banskej Bystrici uvidíme Vlčie maky na koncertoch (mimo turné) 22. októbra na United Europe Jazz Festivale v Robotníckom dome (18:00 h) a 8. novembra v Klube U Francúza (19:00 h).

 Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu  umenia.

Viac informácií nájdete na vlciemaky.com a facebook/vlciemakyfolklor.