Počet obyvateľov Banskej Bystrice v minulom roku klesol pod hranicu 75-tisíc obyvateľov. A aj keď sa v meste narodilo najmenej detí za ostatných 13 rokov, aj tentokrát dostali bábätká v meste pod Urpínom nezvyčajné mená ako Yusha, Ghenet či Adeyika.

Vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta sa v uplynulom roku narodilo 728 banskobystrických detí, pričom dve z nich prišli na svet pôrodom v domácnosti. Pri výbere dievčenských mien naďalej prevláda Ema (Emma), Nina, Sára a Sofia. V prvej desiatke sa umiestnili aj Viktória, Michaela, Lea, Olívia, Timea i Natália.

„Najčastejšie mená, ktoré rodičia dali chlapcom sú Jakub, Matúš a Samuel. V rebríčku obľúbených mien sa nachádzali aj Michal, Adam, Ján, Matej, Lukáš, Simon a Tobias (Tobiáš). Ako v ostatných rokoch, aj vlani sa rodičia nechali inšpirovať zahraničím, o čom svedčia netradičné, a nie časté mená ako: Adeyika, Alina, Ghenet, Miley, Rehan, Zuna a Eliana. U chlapcov to bol napríklad Yusha,“ hovorí Marta Čellárová, vedúca Matriky a ohlasovne pobytu MsÚ v Banskej Bystrici.

Zákon o mene a priezvisku umožňuje mať najviac tri mená, a to aj cudzojazyčné. Nemožno dať také, ktoré je hanlivé, neosobné, alebo je domáckou podobou mena. Prvé meno nemôže byť ani totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike na prvom mieste.

Najviac sobášov sa minulý rok uskutočnilo v auguste. V matričnom obvode, pod ktorý spadá mesto Banská Bystrica a 16 obcí, si svoje áno v roku 2021 povedalo celkom 453 párov.