Už tento piatok štartuje nová sezóna hokejovej Tipsport ligy. Banskobystrických hokejistov čaká hneď v prvom kole skúška ohňom, keď sa predstavia na ľade úradujúceho majstra z Nitry.

BBonline.sk - hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HC Kosice - 31.03.2016 - Banska Bystrica

V minulom roku chýbal hokejovým baranom iba kúsok, aby sa tešili z premiérového titulu. Rovnako to bolo aj rok pred tým. Do tretice ale všetko dobré, vravia si pod Urpínom a veria, že v apríli 2017 budú dvíhať nad hlavu majstrovskú trofej. K nej ale vedie ešte dlhá a náročná cesta. O letnej príprave, nadchádzajúcej sezóne aj o početných zmenách v kádri sme sa porozprávali s hlavným trénerom HC´05 iClinic Banská Bystrica Vladimírom Országhom.

Príprava je za vami. Odohrali ste v nej desať stretnutí s bilanciou šesť výhier (z toho jedna po nájazdoch) a štyri prehry (z toho jedna po predĺžení). Ako ju hodnotíte?

Príprava splnila účel. Odohrali sme lepšie aj horšie zápasy. Mali sme nahustenejší program, v ktorom sme chceli chalanov otestovať, ako budú reagovať v únave. Tie zápasy vo Švajčiarsku nám veľa napovedali. Myslím si, že sme ich zvládli solídne. Ušla nám tam jedna tretina v zápase proti Schwenningeru, kde sme dostali tri góly za tri minúty. Celkovo však prípravu hodnotím pozitívne. Chalani sú nabudení a tešia sa na začiatok súťaže.

Na čom ste sa snažili počas leta najviac zapracovať?

Prvé týždne sme pracovali na kondícii a sile. Potom sme začali hľadať optimálne zloženie formácií, nakoľko nám z minulej sezóny nezostala pohromade ani jedna päťka. Tie zápasy boli hlavne o tom, aby si hráči na seba zvykali. Zostava sa preto často menila a ešte aj meniť bude. Riešili sme aj systémové veci, aby noví hráči pochopili náš štýl a filozofiu. Niektorí hráči z Ameriky sú navyše prvýkrát v Európe, takže sme sa snažili, aby sa adaptovali a zvykli si na nové prostredie.

Kde ešte cítite rezervy, v čom sa musí mužstvo zlepšiť?

Máme viac ako polovicu kádra nového. Zabudovávame do tímu nových hráčov. Rovnako dávame šancu našim mladým hráčom, ktorí dostali počas prípravy veľa priestoru. Formácie sa nám pomaly rysujú, máme tam niečo vybraté. Je ale len začiatok sezóny a chalani mali málo času, aby si na všetko zvykli. Na to máme celú základnú časť, aby sme sa čo najlepšie pripravili a do play off išli z čo najlepšej pozície. Do každého zápasu pôjdeme s tým, že chceme vyhrať a predvádzať dobrý hokej. Chyby tam ale budú a tie budeme počas sezóny chcieť odstrániť.

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. UPC Vienna Capitals - 26.08.2016 - Banska Bystrica
Petr Kafka má patriť k lídrom tímu

Káder sa po minulej sezóne značne obmenil. Kabínu opustili viacerí skúsení hráči ako Kytnár, Hvila či Majdan. Nebude to citeľné oslabenie?

Našim cieľom bolo káder omladiť. Kľúčových hráčov sme sa snažili kvalitne nahradiť. Namiesto strelca Hvilu prišiel Petr Kafka, ktorý je taktiež výborný zakončovateľ. Miesto po Milanovi Kytnárovi zastúpi podobne typologicky stavaný Matej Češík. Hľadali sme adekvátnu náhradu za hráčov, ktorí odišli.

Je káder už uzavretý alebo môžeme očakávať nejaké príchody?

Ešte stále hľadáme 1-2 hráčov, ktorí by naše mužstvo posilnili. Konkrétne mená ale nemáme vyhliadnuté. Ak by mal prísť zahraničný hráč, musí byť kvalitnejší ako domáci. Mal by to byť hráč do prvých dvoch formácií. Chceme dať ale šancu aj našim hokejistom. Navyše niektorí hráči ešte ani nenaskočili do zápasu ako Mário Lunter a Roman Tománek kvôli zraneniam. Po ich návrate sa sila mužstva ešte zvýši.

Hokej - Tipsport liga finale - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HK Nitra - 17.04.2016 - Banska Bystrica
Pokračovanie Michala Handzuša pod Urpínom je stále otázne

Samostatnou kapitolou je Michal Handzuš. Máte nejaké nové informácie ohľadom jeho rozhodnutia pokračovať v kariére?

Michal išiel na trojmesačný pobyt do USA. Pred jeho odchodom sme sa rozprávali a dohodli dme sa, že po svojom návrate na Slovensko nám povie svoje definitívne rozhodnutie. Budeme veľmi radi, ak sa rozhodne pokračovať. Miesto v tíme mu určite nájdeme, nakoľko je to veľmi dôležitá súčasť mužstva. Miša veľmi dobre poznám a ak sa rozhodne pokračovať, tak určite bude veľmi dobre pripravený. Ak bude hrať, bude pre mužstvo veľkým prínosom.

Celkovo prišlo až dvanásť nových hráčov. Napríklad v majstrovskej Nitre zostal káder z minulej sezóny takmer kompletný. Nemyslíte si, že to bol priveľký prievan v šatni?

Vždy je to nevýhoda, keď sa mužstvo výrazne obmení. Transformácia kádra je samozrejme nutná, i keď nie je ideálne, že je to až v takej miere. Nitra je už dlhší čas pokope, tam sa menia maximálne 3-4 hráči. Je to potom obrovská výhoda. Aj oni budovali mužstvo tri či štyri roky a chvíľu trvalo, kým si tí hráči sadli. Rovnako to bolo v Košiciach, kde takmer rovnaké mužstvo bolo spolu 4-5 rokov a vládlo vtedy extralige. My sme v menšej nevýhode, pretože to mužstvo stále meníme. Na jednej strane kvôli ekonomickým dôvodom, na strane druhej sa chcú hráči posúvať vyššie. O tom by táto liga mala byť. Sme radi, že sme posunuli napríklad Tomáša Ziga či Mislava Rosandiča do Slovana. Našou úlohou je vychovávať hráčov pre lepšie súťaže, s tým už nič nespravíme.

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. UPC Vienna Capitals - 26.08.2016 - Banska Bystrica
Jedna z nových zámorských posíl, obranca Mathew Maione

Pozrime sa konkrétnejšie na zámorské príchody. Do tímu prišli kanadský obrancovia Wishart, Maione, do útoku zas Hickmott. Ako hodnotíte nové posily?

Maione je veľmi pohyblivý obranca, presne taký typ sme hľadali už dlhú dobu. Na presilovkách je v pozícii rozhadzovača pukov, navyše má veľmi dobrú strelu. Ukazuje sa vo dobrom svetle, ale musí ešte zapracovať na niektorých aspektoch svojej hry. Wishart v Európe už pôsobil, takže bolo pre neho ľahšie sa adaptovať na tunajšie prostredie. Je to veľký, silový typ s dlhým dosahom hokejky. Určite bude platným hráčom. Hickmott je prvýkrát v Európe a zo začiatku to bolo na jeho hre cítiť. Postupne si zvyká na prostredie, systém aj spoluhráčov. Od týchto hráčov chceme, aby boli ťahúňmi mužstva.

V novej sezóne budú k favoritom patriť hlavne Košice, Nitra a Banská Bystrica. Smelé ambície však vyhlasujú aj v Trenčíne a Nových Zámkoch. Nesmieme zabúdať ani na Zvolen. Bude táto sezóna náročnejšia oproti tej predchádzajúcej?

Myslím, že áno. Tipsport liga sa už vyrovnáva. Do súťaže pribudli Nové Zámky, ktoré majú veľmi skúsený káder a ako nováčika ich považovať nemôžeme. Rovnako sa posilnil aj druhý nováčik z Liptovského Mikuláša. Posilňujú aj Trenčín a Žilina. Už minulý rok to boli nepríjemné mužstvá. Očakávam, že táto sezóna bude ešte vyrovnanejšia ako minulý rok.

Ako budete vnímať zápasy proti Novým Zámkom, kde pred sezónou odišli viacerí hráči z minuloročného kádra baranov?

Možno pre niektorých hráčov, ktorí pôsobili v Banskej Bystrici, budú tieto súboje špecifickejšie. Pre nás to bude ale zápas ako každý iný. My sa zodpovedne pripravíme na každý duel a bude jedno, či budeme hrať proti Nitre, Zvolenu alebo Novým Zámkom. Do každého zápasu pôjdeme s cieľom vyhrať.

Na koľko percent je mužstvo pripravené na začiatok sezóny?

Je ťažko odhadnúť, na koľko percent je mužstvo pripravené. Stále máme veci, na ktorých musíme zapracovať. Chalani ale vedia, čo od nich vyžadujeme a verím, že to bude čo najlepšie. My sa chceme zlepšovať od tréningu k tréningu, od zápasu k zápasu. Liga sa nekončí po prvých dvoch kolách či úvodnej štvrtine.

Je pre vás miernou nevýhodou, že v prvých dvoch zápasoch nastúpite proti majstrovi z Nitry a bronzovým Košiciam?

Beriem to ako fakt. Rovnaké vylosovanie sme mali aj minulý rok, až na rozdiel, že sme začínali doma. Sú to mužstvá, ktoré patria k špičke. Ale aj ostatné tímy majú svoju kvalitu a všetci sú už vyrovnanými súpermi.

Hokej - Tipsport liga - HKM Zvolen vs. HC 05 iClinic banska Bystrica - 06.03.2016 - Zvolen
Aj tento rok bude lavičke Bystričanov šéfovať duo Országh-Zedník

Pod Urpínom začínate svoju šiestu sezónu ako tréner, z toho štvrtú v pozícii hlavného kouča. Kde vidíte najväčšie rozdiely v porovnaní s dvomi či tromi rokmi dozadu?

Liga sa jednoznačne skvalitnila. Rovnako stúpa aj pracovitosť hráčov. Keď som začínal ako hlavný tréner, do A tímu sme vytiahli Lampera, Ziga, Luntera či Matouška. Z roka na rok títo hráči rastú a sú lepší. Celkovo sa v Banskej Bystrici zlepšila organizácia hokeja. Podmienky sa oproti šiestim rokom dozadu výrazne sprofesionalizovali. Hokej ide v Bystrici správnym smerom.

Vedenie pred sezónou vyhlásilo, že hlavným cieľom v novom ročníku je zisk titulu. Myslíte si, že práve tento ročník bude ten zlomový a titul poputuje pod Urpín?

To je ťažké predpovedať. Rovnaké ambície má ďalších 4-5 mužstiev. Dostali sme sa dvakrát do finále, čo nie je ľahké. Musíme sa ale vrátiť na zem. V kabíne nechceme hovoriť o titule, pretože to nie je automatické, že keď sa dvakrát predstavíte vo finále, pôjdete tam aj po tretíkrát. Musíme si to vybojovať výkonmi na ľade. Budeme robiť všetko pre to, aby sme sa zlepšovali zo dňa na deň a mali najlepšiu šancu uspieť.

Pomôže Mislav Rosandič baranom v úvodnom kole v Nitre?

HKM-HC05-hokej-derby-23Predminulý rok putoval do kádra slovenského účastníka KHL obranca Mislav Rosandič, toto leto ho nasledoval útočník Tomáš Zigo. Kým prvý menovaný nie je stabilnou súčasťou tímu, Zigo sa v zostave trénera Miloša Říhu rýchlo udomácnil. Obidvaja hráči majú ale dvojcestné zmluvy. Rosandič vďaka tomu odohral v minulej sezóne za Banskú Bystricu 41 zápasov. Ofenzívny obranca trénoval s baranmi aj predchádzajúce týždne. Je teda možné, že sa na ľade predstaví v piatok proti Nitre? „Mislav s nami trénoval, ale nakoľko Slovanu odišiel obranca Kundrátek na Svetový pohár, tak bol povolaný späť. V piatok tak proti Nitre nenastúpi,“ reagoval tréner Országh.