Do piatka bolo na Slovensku zaznamenaných celkom 292 prípadov pacientov s ochorením COVID-19. V posledný deň končiaceho sa pracovného týždňa ich  pribudlo 23. Vláda ďalej sprísňuje podmienky správania sa v obchodoch.

V banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici je ku sobote už hospitalizovaný len jeden pacient s potvrdeným ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2. Oddelenie infektológie Rooseveltovej nemocnice je pre bežné prípady uzatvorené a celý pavilón so 45 lôžkami nemocnica vyčlenila a pripravila pre možnú hospitalizáciu pacientov s ochrením COVID-19.

“V novom nemocničnom areáli sme pre prípad výrazného nárastu chorých infekčných pacientov reprofilizovali lôžka dvoch ošetrovacích jednotiek, a už teraz máme pripravených ďalších 33 lôžok,” doplnila banskobystrická nemocnica v aktuálnom vyhlásení.

V Rooseveltovej nemocnici zároveň vytvorili samostatný anestéziologicko – resuscitačný a operačný Covid tím, ktorý je vyhradený pre prípad príjmu pozitívneho pacienta vyžadujúceho chirurgický zákrok a intenzívnu starostlivosť, pričom nemocnica je pripravená postarať sa aj o rodičky, ktoré by boli postihnuté aj týmto ochorením.

Vláda oznámila ďalšie opatrenia

Premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) v sobotu oznámil sprísnenie režimu nakupovania v obchodných prevádzkach, ktoré nateraz zostávajú otvorené. Prevádzky budú musieť na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu zaistiť, aby do obchodov vchádzal len obmedzený počet nakupujúcich. Maximálne môže byť v obchode 1 kupujúci na 25 metrov štovrcových predajnej plochy. Teplotu nakupujúcim nateraz obchody povinne merať nemusia.

V obchodoch však bude povinná dezinfekcia alebo rukavice pre nakupujúcich, ktoré zaistí obchod. Minimálny odstup v radách pred pokladňami bude minimálne 2 metre. Samozrejmosťou zostávajú povinné rúška a výlučné nakupovanie v potravinách a drogériách pre seniorov medzi 9.00 a 12.00 h.

Spolu s týmito opatreniami zároveň vláda uvoľňuje obmedzenia zatvorených prevádzok a povolí otvoriť niektoré ďalšie. K doteraz povoleným potravinám, drogériám, lekárňam či trafikám, bankám a čerpacím staniciam a ďalším, pribudnú prevádzky očných optík, lízingových služieb, služieb STK a emisnej kontroly, servisy počítačov a výpočtovej techniky, ale aj prevádzky advokátov a notárov. Otvoriť sa budú môcť aj kľúčové služby, zberné dvory, predajne metrového textilu a galantérie, predaj a servis bicyklov, obchody záhradnej techniky, stavebnín, inštalačného materiálu a podobne. Novo povolené prevádzky však nemôžu otvoriť v prípade, že sa nachádzajú v obchodných centrách, rovnako sa povolenie netýka veľkých povolených hobby marketov s veľkometrážnou predajnou plochou.