vlada v bb (18)Výjazdové rokovanie vlády v Banskej Bystrici sa začalo s miernym oneskorením kvôli polhodinovému meškaniu premiéra vlády, Róberta Fica.

Ihneď po príchode sa premiér prišiel zvítať s obyvateľmi Banskej Bystrice, ktorí sa prišli pozrieť na príchod ministrov. Hneď potom sa však už presunul do Cikkerovej siene v banskobystrickej Radnici, kde na neho čakali zvyšní ministri, aby tak zahájil začiatok výjazdového rokovania vlády. Témou rokovania bolo prerozdelenie peňazí pre región.

„Celkovo sme sa rozhodli, že v prostredí Banskej Bystrice, ďalej miest ako je Brezno, Podbrezová, Krupina vyčleníme sumu približne 18-miliónov eur,“ vyjadril sa premiér Róbert Fico po rokovaní. Vláda podporí najmä menšie projekty v obciach ale i väčšie investície. V Banskej Bystrici to bude napríklad rekonštrukcia miestnych komunikácii či obnova mestského parku, na ktoré vláda vyčlenila sumu 825-tisíc eur.

vlada v bb (31)Vláda rozhodla tiež o osemmiliónovej podpore pre dobrovoľné hasičské zbory v kraji, za účelom kúpy vozidiel, a ďalšiu podporu boja proti živelným pohromám. Nezabula ani na profesionálny hasičský zbor v Banskej Bystrici či vo Zvolene a podporí ich sumou troch miliónov eur na rekonštrukciu ich tunajších staníc.

„Ďalej chceme pomôcť Banskej Bystrici, pokiaľ ide o novú autobusovú stanicu, preto štátny podnik Lesy pomôže s nájmami pozemkov, ktoré sa nachádzajú pod priestorom dočasnej autobusovej stanice pre dopravný podnik mesta Banská Bystrica,“ doplnil Róbert Fico.

Vláda plánuje podporiť aj zamestnanosť v tomto okrese. „Minister práce, sociálnych vecí a rodiny chce vynaložiť takmer 2-milióny eur na program zamestnávania ľudí do 29 rokov, predovšetkým v okresoch Banský Bystrica, Brezno a Krupina,“ uviedol Róbert Fico.

Vyše 2-milióny eur poputujú aj na rekonštrukciu fakultnej nemocnice s poliklinikou Roosevelta, kde pôjde najmä o nevyhnutnú rekonštrukciu nultého podlažia, priestorov polikliniky, výťahov či rekonštrukciu čakární v detskej fakultnej nemocnici.

Pri eurofondoch musí spolupracovať kraj, Kotlebovi možno odoberú kompetencie

vlada v bb (29)Premiér Fico sa vyjadril aj k téme nečinnosti predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, kde kraj prišiel o niekoľko miliónov eur z fondov Európskej únie. Premiér nevylučuje, že padne rozhodnutie, ktorým rozhodovacie právomoci o fondoch vyššieho územného celku budú prisúdené mestu Banská Bystrica ako krajskému mestu. Premiér si však uvedomuje, že je to bezprecedentný krok a že môže vyvolať isté napätie.

Róbert Fico počas stredy ešte navštívi fabriku v Brezne, zavíta aj do Detvy a neskôr ho ešte čaká pracovná večera s konfederáciou odborových zväzov.

Viac o prerozdelení peňazí od vlády pre Banskobystrický okres sa dočítate v tomto článku…