Jedným z banskobystrických „strašiakov“ je „jama“ pri Mestskom úrade. Pohľad na zarastené, neudržiavané priestranstvo má byť čoskoro minulosťou. Do konca roka 2023 má na Námestí slobody vyrásť parkovací dom.

Niekdajší vlastník pozemku na Námestí Slobody, kedysi úspešná developerská firma VAV invest, predstavil prvotný zámer na vybudovanie parkovacieho domu v lokalite pred desiatimi rokmi. Bývalé parkovisko pri Mestskom úrade v Banskej Bystrici pôvodnému účelu prestalo slúžiť o rok neskôr. Projekt však skončil po fáze úvodných zemných prác a prekládky inžinierskych sietí. Developer sa dostal do problémov a napokon skončil v konkurze. Pozemky pri MsÚ prešli neskôr menili majiteľov.

Aktuálne sa však zdá, že sa mesto svojho dlhoročného „strašiaka“ zbaví. Poisťovňa KOOPERATIVA, ktorá pozemok získala, tu začne na jeseň tohto roka s výstavbou garážového domu. Nový objekt ponúkne Banskobystričanom dlho očakávané využitie. Na parkovanie pre verejnosť a tiež dlhodobý prenájom tu bude k dispozícii 210 parkovacích miest. Druhú časť objektu budú tvoriť obchodno-administratívne priestory.

Pozemok s platným stavebným povolením nadobudla koncom minulého roka poisťovňa KOOPERATIVA. „V roku 2020 sme úspešne vstúpili na trh nehnuteľností a v súčasnej dobe už prenajímame 60 bytov v bytovom dome v Košiciach a 51 bytov a apartmánov v bytovom dome v Trnave. V príprave máme ďalšie projekty nájomného bývania v Žiline, Nitre či Bratislave. Výstavba garážového domu je pre našu spoločnosť rovnako zaujímavá investícia, pretože prináša obyvateľom Banskej Bystrice zvýšený komfort života v meste. Parkovací dom ponúkne obyvateľom ekonomické, ale aj ekologické riešenie problému s parkovaním v centre mesta,“  hovorí generálny riaditeľ a predseda predstavenstva poisťovne KOOPERATIVA Vladimír Bakeš.

Novým vlastníkom predstavená vizualizácia pritom vychádza z pôvodného projektu, ktorý tu chcel realizovať v minulosti aj VAV invest, keďže spolupracuje s rovnakými architektmi. Aktuálne nový majiteľ pripravuje realizačnú projektovú dokumentáciu v spolupráci s banskobystrickými architektmi z kancelárie AMŠ Partners. Výstavba objektu s 5 nadzemnými podlažiami začne v priebehu tejto jesene a potrvá približne do konca roka 2023. Na užívateľov tu čaká takmer 1800 m² celkovej čistej plochy prenajímateľných obchodných priestorov.

„Nový parkovací dom by mal vyriešiť nielen problém s parkovaním návštevníkov okolitých inštitúcií a polikliniky, ale nadväzuje aj na víziu mesta komplexnej revitalizácie Námestia slobody a vytvorenie kvalitného a bezpečného verejného priestoru, ktorý dnes zaberajú chaoticky parkujúce automobily. Ak sa nám podarí získať do svojho vlastníctva Dom kultúry a znovu ho sprístupniť verejnosti, o čo sa v súčasnosti aktívne snažíme, bude tento parkovací dom vhodnou alternatívou komfortného parkovania aj pre jeho návštevníkov. Verím, že po autobusovej stanici sa tak už čoskoro podarí odstrániť aj ďalšieho strašiaka z našej Banskej Bystrice,“ povedal Ján Nosko, primátor mesta Banská Bystrica.

Na mieste v rámci Námestia Slobody vyrastie moderný garážový dom, ktorý pomôže zvýšiť parkovacie kapacity v centre mesta. K dispozícii bude aj možnosť dlhodobého prenájmu. Až 210 parkovacích miest v projekte “Garáže Centrum” doplní podľa plánov aj autoumyváreň a nabíjacie stanice pre elektromobily na každom poschodí aj v exteriéri.

Počíta sa tu aj s novou predajňou potravín s rozlohou 500 m², v pláne je tiež kaviareň či lekáreň. Objekt sa stane sídlom aj zubnej kliniky a bude plniť ďalšie administratívno-zdravotnícke funkcie, ktoré sú v štádiu jednania. Nová budova má byť postavená v súlade so štandardami energetickej efektívnosti. Súčasťou plánov je aj vytvorenie zelených plôch v rámci strechy a umiestnenie fotovoltických panelov, ktoré budú zdrojom energie primárne pre prevádzku garážového domu.