November minulého roka bol pre Divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici naozaj výnimočný. Nielen vďaka prehre bývalého predsedu kraja, ktorý verejne vystupoval proti divadlu, ale aj vďaka uvedeniu výnimočného predstavenia spájajúceho tanečnú a hudobnú virtuozitu. Reč je o inscenácií Prevaha dobrého, ktorá tento mesiac zažije derniéru.

Pôvodný názov tejto inscenácie bol Prevaha dobrého alebo zlého, no hneď po voľbách umelci krížikom vyškrtli z názvu slovo “zlého”. Dobro nakoniec zvíťazilo a pre protagonistov divadla malo toto predstavenie, ktoré zažilo svoju premiéru 10. a 11. 11. 2017 naozaj sladkú príchuť. Znamenalo to, že budú môcť vo svojej tvorbe pokračovať aj naďalej. (pozn.red. Zriaďovateľom divadla je Banskobystrický samosprávny kraj)

Ako už možno samotný názov napovedá, diváci môžu očakávať umenie s názorom. Silným názorom. Za vznik tohto diela môžeme vďačiť tvorivému tímu choreografov Zuzany Ďuricovej Hájkovej, Tibora Trulika a hudobného skladateľa Mateja Háasza. Táto inscenácia uzatvorila významnú etapu umeleckej tvorby Divadla Štúdio tanca, ktorá charakterizovala postoj a boj autorov o umeleckú slobodu od roku 2015.

“Je to výsostne súčasné divadlo, v ktorom má pevné opodstatnenie hudobná aj vizuálna zložka, vysoká profesionalita tanečníkov a umelecká koncepcia, ktorá dotvára konečné vyznenie inscenácie. Tanec v najpozitívnejšom slova zmysle, atakujúca hudba a pôsobivý videoart Lukáša Matejku. Divadlo je atakom i prosbou. Snaží sa zalarmovať pasívnych a podporiť pozitívne kroky nielen umelcov, ale aj ľudí, ktorí zatiaľ zostávajú pasívni.”
(Dáša Šebanová: Prevaha dobrého v Štúdiu tanca, Pravda 13. 11. 2017)

Keďže dobro definitívne zvíťazilo, autori sa rozhodli uviesť túto inscenáciu naposledy, a to 10.10.2018 o 19:00 v priestoroch Divadla Štúdio tanca na Komenského 12 (Na Kačici). Okrem toho ju budeme môcť vidieť aj o deň neskôr 11.10. v bratislavskej A4-ke a 12.10. v Slovenskom komornom divadle v Martine.

Lístky sú v predaji v sieti Ticket-Art alebo na oficiálnom webe divadla. Predstavenie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.