Po Festivale o živote a smrti banskobystrické kultúrne centrum Záhrada pozýva na dvanásty ročník festivalu príbehov LGTBI ľudí. Ozveny Filmového festivalu inakosti 2018 sa uskutočnia tento víkend, v sobotu a v nedeľu. Piatkový večer v Záhrade bude venovaný spomienkam na legendárneho Princa.

Prince Tribute – vol. III

Americký hudobník, spevák a herec Prince, celým menom Prince Rogers Nelson (1958 – 2016), „prichádza“ do Záhrady už po tretí krát. Tentoraz s rozšíreným repertoárom a s overenou kapelou, ktorá prinesie Princove piesne plné lásky, sklamania, nádeje a funku… Kapela zahrá a zaspieva v zložení Katka Korček (spev), Martin Žiak (basgitara), Vincent Andreutti (bicie), Tomáš Findra (klávesy), Martin Hupian (gitara) a Dominik Ivenčík (gitara). Tretí spomienkový večer na jedného z najväčších hudobníkov našich čias sa uskutoční v piatok o 19:00 h.

Filmový festival inakosti

Filmový festival inakosti (FFi) aj vo svojom 12. ročníku ponúka pestrý výber filmov, ktoré prostredníctvom príbehov LGBTI postáv evokujú uvažovanie o univerzálnych témach akými sú láska, rodina, medziľudská vzájomnosť, zmysel života, a zároveň približujú špecifické problémy LGBTI menšiny. Témou tohto ročníka FFi je pestrosť a spolupatričnosť.

Festival v sobotu 3. novembra o 16:00 h otvorí vernisáž fotografií Štefana Poláka Predstavy o tom. Štefan Polák, ktorý je študentom magisterského ročníka na Katedre výtvarnej kultúry Pedagogickej fakulty UMB v Banskej Bystrici, sa vo svojej tvorbe sa zameriava na ateliérovú a dokumentárnu fotografiu, asambláž a inštalácie. Autor prácou reflektuje témy identity, rodovosti a sexuálnej orientácie, a tiež poukazuje na spoločné znaky v rámci queer komunity.

Sobotňajší filmový program sa začne o 17:00 h filmom Moje leto lásky (My Summer of Love, r. Pawel Pawlikowski, 2004, UK, 86 min).  Vzťah Mony a Tamsin, ktorý sa začína náhodným stretnutím, prerastie  v opojnú romancu dvoch žien, ktorých vzájomná zničujúca posadnutosť, boj za lásku a viera v lásku sa odohrávajú v spoločnosti, pre ktorú je to nemožné.

Film Cukrár (The Cakemaker, Ofir Raul Graizer,2017, IL/DE, 104 min) je príbehom Thomasa, cukrára žijúceho v Berlíne, a Orana, ženatého muža pôvodom z Izraela. Oran umiera pri dopravnej nehode a Thomas nevidí iné východisko, než vyhľadať vdovu, ktorá teraz sama vychováva Oranovho syna. (19:00 h).

V nedeľu 4. novembra FFi pokračuje od 17:00 h pásmom šiestich krátkych filmov Queer kraťasy (83 min). Diváci a diváčky v Záhrade uvidia filmy Levy si počkajú – šikana donúti hokejistu konečne nájsť odvahu prijať samého seba a inšpirovať ostatných spoluhráčov k nebojácnosti, Tri centimetre – štyri Libanončanky sa vyberú na ruské kolo, aby svojej priateľke uľahčili rozchod,  Alex – dojímavý príbeh o dospievaní a práve na inakosť v často krutej a nemilosrdnej spoločnosti, Prosím – nesmierne vydarené semestrálne cvičením prvého ročníka Réžie hraného filmu na FTF VŠMU,  Spolu – príbeh troch mladíkov žijúcich v Bratislave, ktorí si po niekoľkých nepríjemných udalostiach začnú uvedomovať, že spolu vlastne tvoria rodinu, Diva – surreálna queer fantazijná feéria súčasných umelcov v prevlekoch, operných kostýmoch a módnych výstrelkoch sprevádzaná Ovídiovými básňami.

Filmový festival inakosti 2018 v banskobystrickej Záhrade ukončí film Neónový chlapec (Tinta Bruta, r. Marcio Reolon, Filipe Matzembacher, 2018, BR, 118 min). Tichý a osamelý Pedro čaká na súd za to, že v sebaobrane ublížil spolužiakovi, ktorý sa ho snažil šikanovať. (Možno) nepravdepodobný príbeh (aj lásky) z „pohyblivého mesta“ Porto Alegre… Začiatok o 19:00 h.

Viac informácií o festivale sa dočítate na stránke CNK Záhrada.