antony-nikolchev (1)„Impozantný scenáristický a herecký talent“ – takto počastoval prestížny portál New York Theatre herca a spisovateľa Anthonyho Nikolcheva z Los Angeles, ktorý sa v rámci svojho turné so sólo predstavením Ozveny stien pod zemou sú hlasnejšie ako tvoje kroky nado mnou zastaví v sobotu aj v bystrickej Záhrade. V nedeľu naňho nadviaže vskutku netradičná oslava Medzinárodného dňa žien.

Príbeh muža, predavača televízorov, hovorí tragikomicky o jeho túžbe po šťastí, úspechu, láske a snahe nájsť cestu k sebe samému a rovnako tak k druhým ľuďom. Na pozadí komických výpredajov v čase krízy sledujeme jeho dva svety, ktoré sa postupne začnú nebezpečne prelínať. Za predstavenie získal na prestížnom medzinárodnom divadelnom festivale New York´s United Solo International Theatre Festival ocenenie Najlepší herec roku 2012.

den zien v zahradeRežisérmi inscenácie sú Yuri Kordonsky a Matej Matejka, slovenský choreograf, ktorý pod záštitou Inštitútu Grotowského vo Wroclavi založil fyzické divadlo Studio Matejka. Do Banskej Bystrice inscenácia zavíta už v sobotu 8. marca (19:00 hod.). Predtým na svojej európskej ceste Anthony navštívi žilinskú Stanicu (6. a 7. marca) a olomoucké Divadlo Konvikt (5. marca). Predstavenie bude uvedené v anglickom znení so slovenskými titulkami.

Čo by to bolo za kultúrne centrum, keby nereagovalo aj na tie najzákladnejšie ľudské potreby. Výsostne netradičná oslava Medzinárodného dňa žien, hoci s jednodňovým oneskorením, bude tento rok vzdávať hold všetkým šijúcim, hrajúcim, píšucim, pracujúcim… skrátka, všetkým ženám, ktoré tvoria 51,2% žijúceho obyvateľstva planéty Zem. O program sa postarajú so svojim workshopom radikálnych výšiviek Kundy Crew (15:00 hod.), premietneme si dokument Zuzany Liovej o ženách v slovenskom filme (18:00 hod.) a filmová teoretička Eva Filová príde porozprávať o svojej knižke Eros, sexus a gender v slovenskom filme (19:00 hod.).