Dôležitosť kvalitného spánku zrejme ani nemusíme vysvetľovať. Každý určite zažil nejednu noc, počas ktorej viac bdel ako spal a efekt takéhoto spánkového deficitu sa určite dostavil už v priebehu nasledujúceho dňa.

Doprajte vášmu telu uvoľnenie aspoň počas spánku

Kvalitou spánku však nemyslíme len jeho dĺžku a to, či bol, alebo nebol prerušovaný. Dôležité je aj to, kde a hlavne na čom spíme. Zlý matrac totižto okrem nepríjemného a uboleného vstávania môže z dlhodobého hľadiska navodiť vážnejšie zdravotné problémy.

Naopak kvalitný zdravotný matrac vám vie pomôcť nielen pri bolestiach chrbtice. Počas spánku udržiava správnu polohu vašej hlavy, čím sa znižuje tlak na krčnú chrbticu a pomáha zamedzovať bolestiam hlavy.

Taktiež sa postará o správnu polohu panvy, čím dôjde k uvoľneniu tlaku na bedrové kĺby. Rovnako pomáha dostatočnému prekrveniu stehenných svalov a udržiavaním nôh v správnej polohe zlepšuje krvný obeh a vy sa tak ráno nebudete budievať s nepríjemným pocitom ťažkých nôh. Taktiež vaše chodidlá dostanú jemnú oporu bez príliš veľkého tlaku na päty.

Tmy sa báť netreba, je pre náš organizmus veľmi potrebná

Okrem kvalitného matraca je pre spánok dôležitý aj dostatok tmy. Áno, keď je človek naozaj unavený, nemá problém zaspať aj uprostred dňa avšak naozaj kvalitný spánok dosiahneme len v čo najväčšej tme.

Dôvod je jednoduchý. Svetlo a tma sú dôležité pre náš prirodzený biorytmus. Takzvaný cirkadiánny rytmus ovláda náš spánkový cyklus, hlad, energiu, teplotu, hladinu melatonínu a iné aspekty. Funguje zhruba na 24-hodinovej báze a jeho „resetovaniu“ pomáha práve striedanie slnečného svetla a tmy.

Preto treba hlavne vo vašej spálni dbať na správny výber žalúzií alebo iného tienenia, aby ste mohli spať v čo najväčšej tme a nerušilo vás žiadne umelé svetlo prichádzajúce zvonka, ktorého je obzvlášť v mestách niekedy až moc. A samozrejme, treba obmedziť aj rušivé svetlo v domácnosti. Hlavne to, ktoré produkujú obrazovky našich mobilných telefónov, keďže z pridlhého pozerania do mobilu sa stal posteľový rituál mnohých ľudí.