Známy banskobystrický Klub 77 má v posledný tohtoročný mesiac mimoriadne nabitý program, miesto v ňom sa však našlo aj pre čoraz vychytenejší Festival z lásky. Jeho tvorcovia v sobotu naservírovali doposiaľ najtvrdšiu verziu – s predtitulom „Zimný Masaker“.

zimny festivalTrojica organizátorov sa len deň pred konaním akcie musela vysporiadať s nepríjemnou správou z tábora kapely BRAINSCAN – domáci metalcoristi nevystúpili pre náhlu chorobu obidvoch gitaristov. Oficiálny program bol teda skresaný na štyroch hudobných hostí + niekoľko bonusových vystúpení.

Hudobný program otvorila krátko po 20:00 domáca nádej menom INTERCITY. Kapela prešla personálnymi zmenami a keďže väčšina nových členov sa ešte len zaúča, frontman Lukáš Palatinus (o.i. MYSTERY OF 19th OCTOBER) odohral časť akustického setu len sám s gitarou, neskôr ho na niekoľko skladieb prišla doplniť huslistka Janka. Na úvod veľmi zaujímavá kombinácia nástrojov.

Dáša Fon Fľaša a jeho RŰBÄNISKÖ – to je už tvrdšia káva. Drsný punk/crustcore z temných lesov Malej Fatry si servítku pred ústa nedáva, mierne nihilistický podtón skladieb s názvami ako „Príbeh života“ či „Vojna je na p**u“ hovorí za všetko. Nechýba však aj dávka potrebného humoru.

Najviac ľudí sa chystalo na kapelu ČAD, ktorá bola samozrejme headlinerom celého večera. Svätojurské komando si pod Urpín prinieslo celé svoje bicie, preto trvala prestávka o poznanie dlhšie. Čakanie však stálo za to: Pišta Vandal a Valér Tornád v plnej kráse predviedli svoj hardcore metal s príchuťou thrashu. Publikum reagovalo najhlasnejšie na zaužívané hity (napr. „Červy“, „Ťažký kov“, „Skaza“, „Súkromná vojna“, „Sekery a Buzogáne“, „Varič pika“), oproti tomu mierne poľavilo pri veciach z nového CD „Čertova kovadlina“.

ČadCelý koncert bol okorenený Pištovým špecifickým humorom; tento multi-umelec vďaka širokej slovnej zásobe vypúšťa samé perly, vďaka čomu sa fanúšikovia ani medzi skladbami nenudia. Tak sme sa napr. dozvedeli, že v zákulisí úraduje duch, ktorý im počas hrania vyjedá pre nich prichystané zákusky.

Po skončení sa ešte prítomní „fans“ oboznámili s čerstvou novinkou zo súkromia dnes opäť neprítomnej basáčky Bašky. Tá totiž prednedávnom porodila a je možné, že na pódiá sa čoskoro vráti. A čo samotnému lídrovi kapely evokuje slovo láska?

„Pre nás to je vlastne tá muzika – 20 rokov to robíme z čistej lásky k muzike, k metalu/punku, k scéne, ale aj z lásky k sebe, lebo je to veľký relax. Je to možno trošku sebecké, ale očistné a pomáha nám to zostať pri zdravom rozume,“ uviedol Pišta Vandal.

Medzi každou kapelou sa v priestoroch klubu konalo aj autorské čítanie, na ktoré poslúžila jednak terasa (tzv. „Fajčár Stage“) a v jednom prípade dokonca „WCka Stage“ (všetci rozumieme…), čomu sme do poslednej chvíle neverili, avšak nadaný básnik si poradil aj s týmto prostredím.

Následne posledné vystúpenie večera obstarala prevažne domáca alternatívna hudobná formácia TRUCKI, ktorá prítomných roztancovala do pomalého rytmu i dobrej nálady. Aj o to predsa na Festivale z lásky ide.

„Vždy sme boli multižánroví, už sme tu mali punk, prudkú alternatívu, dokonca aj pop,“ hovorí Marek Štrajánek, jeden z usporiadateľov akcie.

„Je to z lásky k hudbe, literatúre a umeniu a kultúre vôbec, (hlavne tej alternatívnej) a zároveň aj z lásky k priateľstvu, dobrej nálade, atď., lebo tu bývajú aj zábavné disciplíny. Dnes je 9. vydanie festivalu a okrem Klubu 77 to tohto roku robíme už aj v Žiline,“ dodáva.

Keďže celá akcia dopadla úspešne, na záver sme sa ešte museli opýtať na plány do budúcna a či sa organizátori nechystajú svoje dielo rozširovať.

„Festival je klubový, bol tak vymyslený a jemu je v ňom dobre. Jednak nemáme finančné kapacity, lebo sme bezrozpočtový festival a vlastne toto je druhýkrát, čo máme kapelu, ktorá reálne stojí nejaké peniaze (ČAD, predtým VRBOVSKÍ VÍŤAZI). Čiže nemá ambíciu stať sa nejakou megalomániou, skôr sa chceme rozrásť o Prešov, skúsiť to aj v Bratislave a rozširovať povedomie, že alternatívna kultúra žije, funguje a sú v nej dobré veci.“