Vo štvrtok podvečer sa v Banskej Bystrici oceňovali najúspešnejší športovci uplynulého roka. V priestoroch historickej Radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici si prevzali z rúk primátora Petra Gogolu pamätné plakety malí i veľkí športovci, ale aj športoví tréneri či funkcionári.

V kategórii juniorov pôsobiacich v olympíjskych športoch získala ocenenie Katarína Strmeňová (atletika – chôdza), členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a basketbalistka Lucia Striešová, hráčka BK UMB 08 Banská Bystrica. V kategórii  juniori/ neolympijské športy bol ocenený Róbert Šoltýs, člen  Centra mládeže karate BB. Za úspechy v trávovom lyžovaní si ocenenie prevzal Timotej Oravec, člen Lyžiarskeho klubu Šachtičky BB. Treťou ocenenou v tejto kategórii bola Dominika Tatárová, členka Centra mládeže karate BB.

V seniorskej kategórii olympíjskych športov Mesto nemohlo oceniť nikoho iného, ako minuloročnú olympíjskú víťazku Anastasiu Kuzminovú, ktorá získala aj ocenenie Športová osobnosť mesta. K najlepším športovcom v tejto kategórii sa pridali aj biatlonista Pavol Hurajt, lyžiarka Alena Procházková a Matej Tóth za úspechy v chôdzi. V rámci neolympíjskych športov odovzdal primátor Peter Gogola ocenenie tunajšiemu rodákovi Matejovi Kazárovi. Biatlonista VŠC Dukla si honor Banskobystrický športovec roka vyslúžil za dvojnásobný zisk titulu majstra Európy a kompletnú medailovú zbierku aj z Majstrovstiev Sveta v letnom biatlone. Dobrými výsledkami v rovnakej disciplíne sa môže pochváliť aj ďalší ocenený Dušan Šimočko. V rovnakej kategórii primátor odovzdal cenu aj známemu banskobystrickému thaiboxerovi Vladimírovi Moravčíkovi.

V kategórii športových funkcionárov si cenu prevzal Ľubomír Roško, ktorého meno sa desaťročia spája s atletikou a známy verejnosti je najmä z organizácie tradičnej banskobystrickej latky – ESC high jump. Nedávny tohtoročný míting sa mimochodom zaradil po kvalitatívnej stránke na vrchol spomedzi všetkých špecializovaných výškarskych mítingov sezóny. Banskobystričania totiž mali, napriek obmedzenému rozpočtu, možnosť vidieť sezónne maximá. Ďalšie ocenenie v tejto kategórii si pripísal aj Juraj Benčík, tréner atletiky – chôdze vo Vojenskom športovom centre Dukla Banská Bystrica, Milan Racko moderátor športových podujatí, ktorý ocenenie získal  za celoživotnú prácu v oblasti športu, pri príležitosti životného jubilea 80 rokov. Posledným oceneným v tejto kategórii bol novinár Milan Stanko, športový redaktor Slovenskej televízie.

Futbalová Dukla sa vlani po dlhých rokoch kvalifikovala do pohárovej Európy a najmä preto si vyslúžila ocenie v kategórii športových kolektívov.Obdobne putovalo ocenenie aj basketbalovému družstvu BK UMB 08 Banská Bystrica. Družstvo dievčat narodených v roku 1997 sa trikrát po sebe stalo Majstrom Slovenska. Ocenenie získalo aj futbalové družstvo žiakov FK Dukla Banská Bystrica.

K športovým osobnostiam za rok 2010 v kategórii veteránov patrí vynikajúci atlét narodený v roku 1947 Vladimír Výbošťok, podobne ako vzpierač Igor Gurský, člen klubu J.I.M. club vzpieranie Banská Bystrica, narodený v roku 1950.

Hostia počas slávnostného večera tlieskali aj Tomášovi Královi, ocenenému v kategórii – telesne postihnutí športovci. Tomáš dosahuje výborné výsledky v paraolympijskom športe boccia, v súčastnosti je na 5. mieste vo svetovom rebríčku. Bez ocenenia nezostali ani mladé športové talenty. Titulom talent roka sa môže pýšiť člen šachového klubu TH Junior Banská Bystrica Viktor Haring a Carla Reistetterová, členka športového klubu polície Banská Bystrica, ktorá je nádejou bežeckého lyžovania.