V prvom semifinálovom stretnutí odohrali barani zápas na ľade Nitry. Nitra ako víťaz základnej časti Tipsport ligy porazila v štvrťfinálovej sérii hladko Nové Zámky 4:0 na zápasy.

Vzájomné stretnutia však hovorili jasne v prospech baranov, ktorí porazili Nitru až v piatich zápasoch. V prvom štvrťfinálovom zápase tak potvrdili že v Nitre hráči spod Urpína vyhrávajú.

Už od úvodných sekúnd Nitra ukazovala svoju ofenzívnu silu. Domáci nešetrili strelami a už v druhej minúte nebezpečne pohrozil Slovák. Oba tímy si povymienali sériu akcií ktoré však neskončili za chrbátom jedného z brankárov. Zbytočný zákrok Mezeia ponúkol baranom možnosť presilovej hry. Presilová hra trvala len tri sekundy, keď rozhodcovia vylúčili za nedovolený zákrok Brittaina. Počiatočná aktivita oboch tímov však postupne upadla a obe družstvá pozornejšie bránili. V 9. minúte si Nitra zahrala presilovku v ktorej predviedla viacero nebezpečných striel. Tie však Lukáš zneškodnil. Po presilovke ostali Nitrančania aktívnejší a zatlačili Bystričanov do obranného pásma. Macík sa v 14. minúte pokúsil otvoriť skóre otočkou spoza brány. Vylúčenie Hrnku ešte ponúklo domácim možnosť streliť úvodný gól. Aj po presilovke ostali aktívnejší domáci ktorí cítili príležitosť otvoriť stav stretnutia. Zaváhanie domácej obrany v 20. minúte však využili barani a po bekendovom zakončení dorazil Bubela puk za chrbát Lawsona. Gólom do šatne sa tak skončila prvá tretina.

Na začiatku prostredného dejstva oslabil domácich Slovák. Bystričania si nevedeli vytvoriť súvislejší tlak a corgoni tak oslabovku prečkali. Po presilovke však barani uzatvorili hráčov spod Zobora v ich pásme a pohrozili viacerými strelami. V 25. minúte nahadzoval Kubka puk pred domácu bránku ktorý však Hohmann nedokázal tečovať. Šancu navýšiť skóre baranom ponúkol domáci hráč Ordzovenský po nedovolenom zákroku. Ponúknutú šancu barani využili v 28. minúte, keď po peknej kombinácii Brittaina a Failleho namieril Asselin puk poza chrbát Lawsona. Ordzovenský o tri minúty neskôr znova fauloval a poslal baranov znova do presilovky. Po menšej roztržke však ostala vylúčená trojica hráčov a po 40 sekundách nasledovala presilovka Nitry. Corgoni v nej uspeli, keď po prihrávke Mezeia už Mikuš znižoval na 1:2. Barani po góle stratili nervy a znova nastala roztržka medzi oboma tímami. Gól corgoňov nakopol a zápas znova dostal štvrťfinálové grády. V závere druhej tretiny sa hráči začali opäť venovať hre a zápas priniesol viacero streleckých pokusov. Minútu pred klaksónom ešte barani zovreli domácich v ich pásme ale do šatne odchádzali oba tímy za stavu 1:2.

Do záverečného dejstva vstupovali hráči s obrovským nasadením, keďže jednogólový náskok v hokeji nič nezaručuje. V 16. minúte Lamper nedovoleným zákrokom poslal svoj tím do oslabenia. Corgoni v presilovke uzavreli hostí v obrannom pásme ale barani blokovali prichádzajúce strely. V 47. mohli Bystričania znova odskočiť na dvojgólový náskok, keď po rýchlej kontre proti Bubelovi vytiahol dobrý zákrok Lawson. Hra sa od 50. minúty opäť prelievala zo strany na stranu. V druhej desaťminútovke sa bojovalo hlavne o stredné pásmo. Corgoni hrozili nebezpečnými strelami ktoré Lukáš istil.

Takmer štvorminútové tempo hry bez písknutia rozhodcu nakoniec prerušili domáci hráči po zlom striedaní. Na ľadovej ploche sa totiž ocitlo šesť hráčov. V presilovej hre Skalický znemožnil pohľad Lawsonovi ale strela obrancu trafila len brankára. Posledných päť minút tretej tretiny barani kontrolovali tempo hry a vyhadzovali puky iba do stredného pásma. V poslednej minúte ešte zasypali corgoni strelami Lukášovu bránu, ale dať gól sa im nepodarilo. Barani tak prvý duel zvládli a vyhrali 2:1

HK Nitra – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Góly: 34. T. Mikúš (M. Krištof, Mezei) – 20. Bubela (Brittain, Skalický), 28. Asselin (Brittain, Faille). Zápas v Nitre sledovalo 3329 divákov. Stav série 0:1.

Zostava HC Nitra: Lawson – Rais, Mezei, Ordzovenský, J. Milam, T. Milam, M. Versteeg, J. Šiška, Rýgl – Paulovič, M. Krištof, T. Mikúš – Lantoši, M. Slovák, Blackwater – Macík, J. Ručkay, H. Ručkay – Csányi, Kutálek, Bradley

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: J. Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Delisle, G. Gélinas, Kabáč, J. Brejčák – Bortňák, Hrnka, Lamper – Hohmann, Bubela, Bartánus – Skalický, Faille, Asselin – Gabor, Češík, Brittain

Druhý štvrťfinálový zápas odohrajú barani na ľade Nitry v piatok 30. marca o 17.00 h. Kvôli sviatočnému dňu zápas v priamom prenose RTVS neodvysiela.

Povedali po zápase

Vladimír Orságh, tréner HC ’05: „Som veľmi rád že sme v prvom zápase uspeli. V prvej tretine Nitra jasne ukázala že je silné útočné mužstvo. V druhej tretine sme dokázali tempo vyrovnať a hra sa prelievala zo strany na stranu. Musíme si dávať pozor hlavne na oslabenia, kedže v prvej tretine sme ich mali až tri a naša nedisciplinovanosť by nás mohla stáť zápas. Každý hráč dnes odviedol to čo som od neho očakával.“

Antonín Stavjaňa, tréner HC Nitra: „Zo začiatku sme mali dobrú aktivitu ale rozhodli góly a nie šance, ktorých sme mali viacej ako Banská Bystrica. Dnes nám chýbala chladnokrvnosť a zarputilosť hlavne pri zakončení. Nechceme sa viac v zápase pitvať ale pozerať sa na ďalšie stretnutia.“