Už tento mesiac sa najväčšia stavba uplynulých rokov v Banskej Bystrici dostane do užívania. Presne 28. júla by sa mali vodiči prvýkrát previezť po novom, takmer 5,7 kilometra dlhom, úseku rýchlostnej cesty R1 ponad mesto.

„Všetko speje k tomu, aby sme termín dodržali a robia sa také kroky, aby nevznikol žiadny zádrhel,“ hovorí projektový manažér stavby severného obchvatu Marián Kmeť zo zhotoviteľskej spoločnosti Granvia Construction. Na stavbe v najvyťaženejších mesiacoch pracovalo niekedy až tisíc ľudí: „Najťažšie bolo vyriešiť koordináciu prác na troch hlavných križovatkách Rudlová, Kostiviarska a Cementáreň, kde práce prebiehali bez úplného obmedzenia dopravy. Bolo nutné skoordinovať práce na mostných objektoch, keďže každá križovatka má sedem zložitejších mostných objektov,“ približuje.

Výstavba začala na jeseň roku 2009 a po vyše dva a pol roku po nej budú môcť prechádzať vodiči. Nielen architektúrou, ale aj použitými materiálmi sa jedná o jednu z najmodernejších stavieb svojho druhu: „Keďže sa jedná o projekt PPP, hľadali sme materiály a technológie, ktoré by zabezpečovali vysokú kvalitu, nízku poruchovosť a takmer bezúdržbové zariadenia. Máme napríklad nové druhy asfaltových zmesí, ktoré sú kvalitnejšie, ako tie bežne používané. Materiály boli volené tak, aby mali dlhšiu životnosť a samotné použité technológie patria medzi najnovšie,“ vysvetľuje Kmeť. Celkovo sa na úseku nachádza až 24 mostných objektov, dvanásť oporných múrov či šestnástka protihlukových stien. V rámci PPP projektu bude koncesionár prostredníctvom spoločnosti Granvia Operation cestu aj ďalších 30 rokov prevádzkovať a spravovať.

Odovzdaniu komunikácie do predčasného užívania už v týchto dňoch predchádzajú len drobné dokončovacie práce: „Na stavbe máme posledné terénne úpravy, sadia sa stromčeky, prebiehajú vegetačné úpravy a rekultivačné práce. Takisto ešte stále montujeme dopravné značenie a prebiehajú kontrolné merania či na cestách alebo mostoch,“ vysvetľuje Kmeť prečo po zdanlivo dokončenej komunikácii ešte nemôžu jazdiť autá. Aj keď vodiči si už cestu zrýchlia od konca júla v predčasnom užívaní, samotná stavba bude oficiálne skolaudovaná a odovzdaná v januári 2013.

Pozrite si exkluzívne zábery portálu BBonline.sk z prejazdu severného obchvatu v smere od Brezna na Zvolen (pre sledovanie v najvyššej kvalite odporúčame zmeniť kvalitu na HD):

[youtube Qy39Y8KVI-U 590 360]

Odľahčí aj vnútromestskú dopravu

Hlavným cieľom výstavby severného obchvatu bolo odľahčenie najvyťaženejšieho úseku v meste na nábreží Hrona, kde sa v dopravnej špičke pravidelne vytvárajú kolóny. Severný obchvat by mal v prvom rade odkloniť z centra dopravu smerujúcu na Horehronie a späť. V druhom kroku ale s ohľadom na uvoľnenie nábrežia prichádzajú aj možnosti využitia obchvatu pre miestnych obyvateľov. Ak sa budete chcieť z Rudlovej alebo Sásovej rýchlo dostať smerom na Zvolen, ale i do Rooseveltovej nemocnice, na Fončordu či do Podlavíc, využitím rýchlostnej cesty ušetríte dlhé minúty cesty skrz centrum mesta, alebo obchádzanie Karlova. Platí to samozrejme i opačne. Zo všetkých smerov z mesta poteší možnosť rýchlej výpadovky na Brezno a Horehronie. Podľa viacerých odborníkov z oblasti bude ale reálne výsledky možné sledovať až po niekoľkých týždňoch a dokonca mesiacoch, pretože miestni si skrátka budú musieť zvyknúť na zmenu zaužívaných trás. Nemožno preto očakávať, že hneď od 28. júla dôjde k výraznému poklesu počtu prejdených áut na nábreží Hrona.

Otázkou v tejto chvíli je ale možné spoplatnenie úseku severného obchvatu a teda potreba mať pri jeho využívaní diaľničnú nálepku. Podľa utorňajších informácií portálu BBonline.sk priamo z Národnej diaľničnej spoločnosti, o možnosti spoplatnenia tohto úseku v tejto chvíli ešte nie je rozhodnuté. Nedávno takto došlo k spoplatneniu obchvatu Nitry.

Aktualizácia 27.7.2012: Severný obchvat bol podľa plánu o 18.00 h uvedený do prevádzky. Úsek na území mesta nie je spoplatnený.