Pred prvým zápasom semifinálovej série medzi Nitrou a Banskou Bystricou barani sebavedomo prehlasovali, že pod Zoborom kožu ľahko nepustia. Úvodný duel v búrlivej atmosfére však jednoznačne ovládli domáci, ktorí aj napriek dlhšej zápasovej pauze nedali zverencom Vladimíra Országha žiadnu šancu.

HK Nitra – HC ´05 Banská Bystrica 6:2 (1:0, 3:2, 2:0) – stav série: 1:0

Góly: 6. J. Ručkay, 28. Stümpel, 33. H. Ručkay, 35. Miroslav Kováčik, 43. R. Tománek, 48. H. Ručkay – 31. Veilleux, 32. Heizer. Zápas v Nitre sledovalo 3318 divákov.

Zostava HK Nitra: Kristan – Nádašdi, D. Milo, Ordzovenský, P. König, M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech, M. Bača – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – Bajtek, T. Chrenko, Martin Segľa – Piačka, Lelkeš, R. Mráz

Zostava HC‘05
Banská Bystrica: Kalemba(od 48. Košarišťan) – Lepine, Saracino, James Martin, Bambúch, Rosandič, Macháček, Kania, Kadura – R. Konečný, White, Rapáč – Kafka, Heizer, Handlovský – Lamper, M. Hudec, Lunter – Veilleux, Zigo, T. Matoušek

HC '05 Banská Bystrica - HK Nitra, Banska Bystrica, 29.9.2013Nitrianski hokejisti hrali od štvrtej minúty presilovku piatich proti trom, avšak vedenia sa po Hudecovom úniku mohli ujať hostia, nebyť pohotového zákroku brankára Kristana. Svoju druhú powerplay však domáci už využili, keď vyrazený puk z hokejky Kováčika dopravil za chrbát Kalembu Jakub Ručkay. Banskobystričanov inkasovaný gól akoby prekvapil a v ďalšom priebehu úvodného dejstva si nevedeli vytvoriť výraznejšie príležitosti. Naopak, domáci hokejisti mohli skórovať hneď niekoľkokrát, ale do šatní odchádzali obe mužstvá za stavu 1:0

Druhá tretina bola na góly najbohatšia, keď najprv v 28. minúte poslal Nitru do dvojgólového vedenia Stümpel, ktorý za bránkovou čiarou spracoval prihrávku Henricha Ručkaya a puk zasunul do prázdnej brány. V 31. minúte ožili Banskobystričania, keď nedorozumenie v obranných radoch domácich potrestal presnou strelou Veilleux. O minútu neskôr zmrazil divákov na štadióne Heizer, ktorý po Handlovského akcii dorazil puk za Kristanov chrbát. Domáci darmo reklamovali faul na jedného z hráčov v obrannej tretine, predchádzajúci ofenzívnej akcii Handlovského. Na inkasovaný gól Nitrania rýchlo zabudli v 33. minúte, keď ich pri presilovej hre poslal opäť do vedenia Henrich Ručkay. Od tohto momentu roztočili domáci pred gólmanom hostí kolotoč. V 35. minúte zvýšil na 4:2 Kováčik a vedenie Nitry mohli do konca prostredného dejstva zvýšiť druhým gólom Henrich Ručkay, ktorý nastrelil žŕdku, ako aj Tománek, ktorý polminútu pred sirénou netrafil ideálne puk pred odkrytou bránkou Banskej Bystrice.

V záverečnej časti hry corgoni s prehľadom kontrolovali dianie na ľade a víťazné skóre prikrášlili ďalšími dvoma zásahmi. V 43. minúte sa po peknej spolupráci elitného nitrianskeho útoku dostal k zakončeniu Tománek a zvýšil na 5:2. O päť minút neskôr využil ďalšiu presilovú hru domácich pri vylúčení Banskobystričana Lampera snáď najlepší hráč duelu Henrich Ručkay, ktorý zužitkoval ideálnu prihrávku Tománeka. Šiesty gól v sieti Banskej Bystrice vyhnal z bránky Kalembu, ktorého nahradil Košarišťan. Mladý brankár hostí už do konca duelu neinkasoval a tak barani vstúpili do semifinálovej série jednoznačnou prehrou v pomere 2:6.

V poradí druhý duel je na programe vo štvrtok 27. marca opäť pod Zoborom. Začiatok je naplánovaný na 17.00 hod.