Po dvoch vyhratých domácich zápasoch a za vyrovnaného stavu 2:2 cestovali barani do Nitry, kde ich čakal „mečbalový“ zápas. Zverenci trénera Országha pod Zoborom v tejto sezóne ešte nevyhrali a túto nelichotivú bilanciu chceli v piatom finálovom súboji zlomiť.

HK Nitra vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 6:4 (2:0, 2:3, 2:1)

Góly: 2. Blackwater (Laliberté, Slovák), 7. Mezei (Podhradský, Stloukal), 26. Mezei (Beca, Bajtek), 32. Blackwater (Laliberté, Slovák), 52. Blackwater (Slovák), 59. Štefanka – 22. Gillies, 31. Lunter (Sandgren, Zigo), 39. Majdan (Majeský), 50. Bast (Tománek). Zápas sledovalo v Nitre 3600 divákov. Stav série: 3:2.

Zostava HK Nitra: Valent (31. Lakosil) – Kuzma, Milam, Mezei, Podhradský, Milo, Baker, König, Ondrušek – Blackwater, Slovák, Laliberté – Ručkay, Beca, Bajtek – Stloukal, Štefanka, Macík – Pupák, Bene, Piačka

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Ďatelinka, Šmach, Majeský, Petran, Gründling, Čížek, Bezúch, Sandgren – Majdan, Bast, Tománek – Hvila, Kytnár, Gillies – Matoušek, Zigo, Lunter – Bajaruns, Handzuš, Bortňák

Hokej - Tipsport liga finale - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HK Nitra - 17.04.2016 - Banska Bystrica
Barani nezopakovali skvelý začiatok z domáceho prostredia a rýchlo prehrávali.

Tak, ako vyšli úvody domácich zápasov baranom, tak rovnaký počin zopakovali aj Nitrania. Už v druhej minúte sa po výbornej práci Lalibertého presadil Blackwater, ktorý zakončoval do poloodkrytej brány. Corgoni pokračovali v tlaku a ten v 7. minúte aj zužitkovali. V presilovej hre vystrelil od modrej Podhradský a Mezei jemným tečom prekonal Bacashihuu po druhýkrát. Tréner Országh si následne zobral oddychový čas. Po ňom sa hra upokojila, napriek tomu sa Banská Bystrica nevedela dostať k väčšiemu ohrozeniu Valentovej brány. Domáci brankár si viac zachytal až počas presilovej hry hostí v závere tretiny.

Barani sa v 22. minúte vrátili do zápasu, keď Gillies z pravého kruhu prestrelil Valenta. V 25. minúte fauloval Bortňák a presilovú hru využil krásnou strelou do vinkľa Mezei. Hostia sa ale nevzdávali a v 31. minúte Lunter dorazil Sandgrenovu vyrazené strelu a prekonal Valenta. Odpoveď Nitry ale bola bleskurýchla. O 22 sekúnd po banskobystrickom góle vystrelil Laliberté, jeho strelu Bacashihua iba vyrazil pred seba, kde sa najlepšie zorientoval Blackwater a poslal domácich opäť do dvojgólového vedenia. O pár minút to mohlo byť už 5:2, ale Bacashihua vytiahol famózny zákrok lapačkou a nedovolil skórovať Blackwaterovi. Následne barani dostali dvojminútový výhodu o dvoch hráčov, v ktorej Sandgren nastrelil žŕdku nitrianskej svätyne. Banskobystričanov nakoniec nevyužitá presilovka nemusela mrzieť, nakoľko 67 sekúnd pre koncom druhej časti Majdan bekhendom prekonal Lakosila – 4:3.

Jason Bast vyrovnával v 50. minúte na 4:4.

Do tretej dvadsaťminútovky nastúpili lepšie domáci. V 46. minúte mal veľkú šancu Laliberté, ale hosťujúci Bacashihua vynikajúcim zákrokom podržal svoje mužstvo. O pár minút na to sa potvrdilo pravidlo nedáš-dostaneš. Roman Tománek potiahol puk do útočného pásma, poslal puk za seba, kde bol pripravený Bast a ten prestrelil Lakosila. Následne ale dostali Bystričania trest za príliš veľa hráčov na ľade, čo Nitra dokázala zásluhou Blackwatera aj využiť. Zverenci trénera Országha ešte neskladali zbrane, avšak stroskotávali na pozornej obrane Nitry na čele s brankárom Lakosilom. V závere ešte počas powerplay dokonal výhru domácich Štefanka do prázdnej brány. Nitra vyhrala 6:4 a má na svojom konte finálový mečbal.

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Mali sme zlý začiatok. Domáci mali lepší pohyb, prehrávali sme s nimi osobné súboje. Potom sme sa dotiahli. Mužstvo následne ukázalo charakter. Mali sme šance, takisto dlhú presilovku 5 na 3. Našťastie sme nakoniec vyrovnali, no vzápätí sme spravili obrovskú chybu. My sa vrátime domov, zabojujeme a chceme sa sem vrátiť. Séria beží ďalej.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Dnes bolo cítiť na hráčoch energiu a rozhodlo, kto dá prvý gól. Prvá formácia to gólovo ťahala, ale celé mužstvo hralo dobre. Mezei dnes dal dva góly, ale v play off je jedno, kto dal gól.  Valenta sme sa rozhodli vystriedať, nebolo v tom žiadne zranenie.“

Šiesty finálový zápas je na programe v piatok 22. apríla pod Urpínom. Úvodné buly je stanovené na 19.30 hod.