Banskobystričania cestovali v rámci 16. kola 1. Slovenskej ligy vo futsale do Predmiera, kde hráva domáce zápasy Makroteam Žilina. V stredoslovenskom derby sa očakával náročný duel pre MIBU, nakoľko Žilina má veľké ambície a dokonca je posilnená dvomi Brazílčanmi.

ŠK Maroteam Žilina vs. MIBA Banská Bystrica 7:4 (4:0)

Góly: M. Škulec 3, P. Krištofík, P. B. Moura Da Silva, De Lima Batista, Lajš – R. Greško 2, P. Tužinský, F. Rafanides. ŽK: M. Hudek – R. Greško, M. Čief, L. Ríša. Zápas sledovalo v Predmieri 100 divákov.

Zostava MIBA: Škubák, Mráz – M. Konder „K“, M. Čief, P. Peniak, P. Tužinský, F. Rafanides, R. Greško, R. Dlhoš, S. Pecník, L. Ríša, I. Marko

Futsal - 1. Slovenska lga vo futsale - MIBA Banska Bystrica vs. SK Makroteam Zilina - Banska Bystrica - 28.10.2016

Žilinčania vstúpili do zápasu výborne, keď už v prvej minúte sa po peknej strele Krištofíka dostali do vedenia. Domácim vychádzalo skoro všetko, na čo siahli. Tak tomu bolo aj v siedmej minúte, keď Bystričania zabudli na úplne voľného Škuleca a ten osamotený pred Škubákom poslal loptu pomedzi jeho nohy do siete. Ten istý hráč navýšil náskok Makroteamu v 11. minúte už na 3:0. Škulec sa dostal k odrazenej lopte a delovkou z prvej trafil nechytateľne. MIBA sa následne mohla vrátiť do zápasu, ale z protiútoku trafil Čief iba žrď a vyrazenú loptu poslal Ríša iba do brankára Lajša. Hostia za to pykali ďalším inkasovaný gólom. V 16. minúte chyboval Rafanides a Brazílčan vo farbách Žiliny Da Silva prekonal Škubáka po štvrtýkrát. A keď v závere polčasu nepremenil výhodu desaťmetrového kopu Greško, do šatní sa odchádzalo za stavu 0:4 z pohľadu Banskej Bystrice.

Zverenci trénerského dua Kollár – Majling od začiatku druhej dvadsaťminútovky siahli k powerplay a už po pár sekundách sa im to vyplatilo. Dlhoš výborne našiel Greška a ten zmazal nulu na konte strelených gólov MIBY. O ďalšiu minútu to bolo už 2:4, keď si úplne osamotený Greško poradil s brankárom Lajšom a vrátil hostí do zápasu. Žilinčania sa ale nevzdávali a v 33. minúte prinavrátil domácim trojgólový náskok presnou strelou hrdina Škulec, ktorý zaknihoval hetrik. V tej istej minúte ale skúsil vystreliť z diaľky Tužinský a jeho prízemná strela nakoniec skončila až v bráne. Hostia to tak opäť skúsili v powerplay, avšak v 36. minúte po vlastnom rohovom kope inkasovali, keď Tužinského pretlačil Batista a poslal loptu do opustenej svätyne. Filip Rafanides ešte necelé dve minúty pred koncom znížil na 4:6, no posledné slovo patrilo Žiline, keď v záverečnej minúte sa cez celé ihrisko presadil brankár Lajš. MIBA tak podľahla Žiline aj kvôli zbabranému prvému polčasu 4:7.

Povedali po zápase:

Martin Majling (asistent trénera MIBA Banská Bystrica): „V prvom polčase sme pôsobili nevýrazne, súper bol aktívnejší, rýchlejší a odhodlanejší ísť za víťazstvom. Napriek tomu bolo šancí na obidvoch stranách dostatok, no oveľa efektívnejšie ich zakončovali Žilinčania a tak bol polčasový výsledok 0:4 pre nás veľmi krutý. Po prestávke sme začali hrať okamžite powerplay, dvakrát sme rýchlo skórovali gólmi Greška, no ďalšiu dramatizáciu zápasu napriek nášmu zlepšenému výkonu súper nedovolil. Vždy, keď sa zdalo, že sa môžeme priblížiť na rozdiel jedného gólu, nevyužili sme šance a na druhej strane súper skóroval a odskočil na rozdiel troch gólov, čo prakticky platilo až do konca stretnutia. Napriek tejto prehre stále bojujeme o prvú osmičku a dúfam, že v stredu nás prídu v najdôležitejšom zápase sezóny na Štiavničky podporiť aj fanúšikovia a poženú nás k víťazstvu.“

Dušan Dobšovič (tréner Makroteam Žilina): „Po utorňajšej facke v Nových Zámkoch sme na podobný herný štýl súpera zmenili taktiku. Veľmi nám pomohol gól už v 1.minúte, keď sa krásne trafil Krištofík, hrali sme naďalej dobre kombinačne, postupne pribúdali góly. V záverečnej časti prvého polčasu sme sa však zbytočne začali so súperom „naháňať“ a výsledkom bolo príliš veľa našich faulov a viacero dobrých príležitostí na strane hostí. Ustáli sme „nulu“ a v dobrej východiskovej pozícii sme mohli nastúpiť na druhý polčas. Avšak jeho úvod nás opätovne zastihol nekoncentrovaných a hostia sa dvomi gólmi vrátili do zápasu. Druhý polčas bol preto dramatický, zaujímavý pre divákov, hostia hrali pomerne slušnú powerplay, hoci nakoniec v nej inkasovali dvakrát do prázdnej brány.“

Ostatné výsledky 16. kola:

Wild Boys´02 Bratislava vs. MFK Tupperware Nové Zámky 5:6 (4:3)
Across Pinerola Bratislava vs. 4 FSC FTVŠ UK Bratislava 5:1 (3:0)
MFsK Nitra vs. Futsal Team Levice 5:5 (2:2)
FK Dragons Podolie vs. Slov-Matic FOFO Bratislava 1:9 (0:3)

Najbližšej sa futsalisti MIBY predstavia na domácej palubovke v priamom súboji o miestenku do play off. V stredu 15. februára o 20.00 hod privítajú bratislavský Wild Boys. V prvom meraní síl na palubovke Bratislavčanov prehrali Banskobystričania 3:4.

Juniori

MIBA Banská Bystrica juniori vs. KSF DOXX Žilina juniori 7:3 (1:1)

Góly: F. Samson 2, O. Dobrota 2, I. Marko, M. Krnáč, vlastný M. Pleva – M. Pleva 2, A. Machút

Martin Majling (tréner MIBA Banská Bystrica juniori): „V prvom zápase domáceho dvojzápasu proti Doxxu Žilina sme chceli potvrdiť dobré výsledky z posledných duelov. Od úvodu zápasu sme aktívnou hrou dostali súpera pod tlak a zaslúžene sa ujali vedenia gólom Samsona. Od tohto momentu sme si vypracovali viacero gólových šancí, no naša ľahkovážnosť v zakončení spôsobila, že sme tieto šance nevyužili a naopak, súper nás gólom do šatne potrestal a vyrovnal na 1:1. Húževnatý súper odolával aj v druhom polčase a až v jeho polovici nás poslal do vedenia opäť Samson po výbornej rozohrávke Longauera. Týmto gólom sme zlomili streleckú smolu a do konca zápasu sme pridali ešte päť gólov, kým súper len dva a tak sme zaslúžene zvíťazili 7:3.“

MIBA Banská Bystrica juniori – Grizzly Košice juniori 3:2 (2:0)

Góly: A. Barboriak, P. Peniak, I. Marko – V. Turek 2. ŽK: F. Samson, P. Greško – M. Komárek

Martin Majling (tréner MIBA Banská Bystrica juniori): „V druhom zápase sme sa stretli s majstrom z Košíc, ktorý v tejto sezóne nestratil zatiaľ ani jeden bod. V bránke východniarov chýbala opora, potrestaný brankár Kušnír, no i tak mal súper vo svojom rade štyroch výborných mládežníckych reprezentantov. Od začiatku zápasu sme sa opäť snažili hrať aktívne a odmenou nám bol gól Barboriaka, ktorý v piatej minúte zachytil rozohrávku hostí a krížnou strelou otvoril skóre stretnutia. Od tohto momentu sa súper snažil vyrovnať, ale naša kvalitná defenzíva pracovala vynikajúco a keď na druhej strane po rohovom kope trafil perfektne Peniak, viedli sme už o dva góly. V poslednej sekunde polčasu nás navyše podržal aj brankár Longauer, ktorý zneškodnil desaťmetrový kop hostí po našom šiestom faule. V druhom polčase začal súper viac riskovať v ofenzíve, dokázal streliť kontaktný gól, no na druhej strane sme aj my mali čoraz viac brejkových situácií. Jeden z našich nebezpečných protiútokov premenil na gól Marko a ďalších niekoľko dobrých šancí ostalo nevyužitých. V posledných šiestich minútach sa Košičania odhodlali k powerplay, no naša vynikajúca hra v defenzíve dovolila súperovi skorigovať stav stretnutia až v poslednej minúte a tak sme vybojovali cenné víťazstvo proti najlepšiemu tímu juniorskej extraligy. Potvrdili sme tak výborné výsledky z posledného obdobia, keď v sme v tomto roku vylepšili bilanciu na päť víťazstiev a jednu remízu.“