Po nešťastnom úvodnom dueli semifinálovej série play-off Tipsport extraligy, v ktorom barani doplatili na nedisciplinovanosť zo samého záveru stretnutia, chceli banskobystrickí hokejisti v druhom zápase na ľade Nitry zvíťaziť a pred domácimi vystúpeniami zvýšiť svoje šance na vytúžený postup do finále.

HK Nitra – HC’05 Banská Bystrica 3:4 po sam.nájazdoch (2:1, 1:0, 0:2 – 0:0)

Góly: 3. H. Ručkay (König, Stümpel), 14. Kuzma (Školiak), 37. Stümpel (Tománek, L. Novák) – 10. Surový (Kudrna, Rosandič), 53. Surový (Biro, Handzuš), 54. White (Kytnár, Kudrna), rozh. sam. náj. Kafka. Zápas sledovalo v Nitre 3600 divákov (vypredané). Stav série: 1:1.

Zostava HK Nitra: Valent – König, Ordzovenský, Mezei, Milo, Kuzma, M. Novák, Piačka, Bednár – L. Novák, Stümpel, Tománek – Pupák, Štefanka, Lelkeš – H. Ručkay, Školiak, Slovák – J. Ručkay, Bajtek, Mráz

Zostava HC’05 Banská Bystrica: Košarišťan – Čížek, Kousalík, Gründling, Rosandič, Jaborník, Bambúch, Biro, Guimond – Kudrna, Handzuš, Hudec – White, Kytnár, Surový – Kafka, Heizer, Handlovský – Kadura, Zigo, Matoušek

BBonline.sk - hokej - HC 05 Banska Bystrica vs HK Nitra - 17.02.2015Vstup do zápasu však zverencom trénera Miroslava Chudého vôbec nevyšiel. Už v tretej minúte prehrávali 1:0 po góle Henricha Ručkaya, ku ktorému sa odrazil puk po Königovej strele počas presilovej hry domácich, keď na trestnej lavici hostí sedeli Hudec s Kytnárom. V desiatej minúte sa baranom podarilo vyrovnať zásluhou šikovnej práce Surového, ktorý využil voľnejší priestor na ľade, medzi kruhmi sa pohotovo zmocnil vyrazeného puku a švihom ho poslal za chrbát rozhodeného Valenta. V štrnástej minúte však Banskobystričania opäť dopriali domácim príležitosť presilovej hry, Školiak v nej z rohu ihriska našiel presnou prihrávkou Kuzmu, ktorého tvrdú strelu zastavila až sieť za Košarišťanovým chrbtom. Do konca úvodného dejstva mohli hostia vyrovnať. V šestnástej minúte najprv Valent zmaril šancu Handzuša, v devätnástej minúte potom White po prihrávke skúseného centra baranov mieril iba do žrde nitrianskej svätyne.

Prostredná časť hry začala veľkou šancou Nitry, keď Bajtek po samostatnom úniku trafil iba Košarišťanovu hruď. V dvadsiatej siedmej minúte mohlo udrieť na opačnej strane, no gólman Valent v poslednej chvíli posunul bránku, za čo si vyslúžil dvojminútový trest. V tridsiatej tretej minúte Banskobystričania so šťastím prežili ďalšiu presilovú hru corgoňov, v ktorej sa vo výborných pozíciách ocitli Slovák s Henrichom Ručkayom. Následne sa k samostatnému úniku odhodlal Bambúch, ktorý sa pretlačil až ku bránkovisku, kde mu však neostali sily na razantnejšie zakončenie. V sedemnástej minúte sa o najkrajšiu akciu duelu postarala prvá formácia Nitry. Tománek sa v dobrej pozícii neulakomil, obkorčuľoval odkrytú bránku hosti, spoza ktorej ideálnou prihrávkou našiel zakončujúceho Stümpela – 3:1.

BBonline.sk - hokej - HC 05 Banska Bystrica vs HK Nitra - 17.02.2015V tretej tretine vrhli Banskobystričania všetky sily do útoku v snahe streliť kontaktný gól. V štyridsiatej piatej minúte sa ku krásnemu sólu odhodlal Surový, cez Kuzmu sa pretlačil až pred Valenta, ktorého si položil na ľad, no z uhla zakončoval iba do jeho betónu. Pri následnej dorážke sa nepresadil ani White. O päť minút neskôr podkúril domácej obrane Rosandič, ktorý najprv prešiel cez dvoch hráčov, no v dobrej pozícii otáľal so streľbou a jeho neskorší pokus zmaril Valent. Na opačnej strane potom ohrozili Košarišťana tvrdými strelami Slovák s Novákom. V päťdesiatej tretej minúte odovzdal Handzuš na modrej čiare puk Birovi, puk z jeho hokejky Valent iba vyrazil k Surovému, ktorý s prehľadom zakončil – 3:2. O tridsať sekúnd neskôr už bolo vyrovnané, keď sa presadil nitrianskou defenzívou úplne zabudnutý White. Corgoni mohli okamžite odpovedať, Pupákov dravý prienik z päťdesiatej piatej minúty zastavila až ľavá tyčka nitrianskej svätyne.

V predĺžení mali miernu prevahu hosťujúci hokejisti, no strely Whitea, Rosandiča ani Surového gólom neskončili. O osude stretnutia sa preto rozhodovalo až v samostatných nájazdoch, kde ukázali pevnejšie nervy Banskobystričania. Úspešnými exekútormi na strane baranov boli Handzuš s Kafkom, ktorí svojmu tímu zabezpečili cenné víťazstvo.

Séria sa spod Zobora sťahuje do Banskej Bystrice. V poradí tretí duel je na programe v nedeľu 22. marca o 17.00 hod.