Úvodným súbojom medzi domácou Nitrou a Banskou Bystricou odštartovala v utorok finálová séria Tipsport ligy. V búrlivej atmosfére zimného štadióna pod Zoborom chceli oba tímy úspešne vykročiť za ziskom historicky prvého majstrovského titulu.

HK Nitra – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Góly: 11. Kutálek (Beca, Mezei), 44. Milam (Ordzovenský, Laliberté), 56. Slovák (Laliberté, Milam) – 31. Hvila (Šmach, Bast). Zápas v Nitre sledovalo 3 600 divákov. Stav série 1:0.

Zostava HK Nitra: Valent – Ordzovenský, Milam, Mezei, Podhradský, Kuzma, Baker, König, Milo – Stloukal, Slovák, Laliberté – Kutálek, Beca, Ručkay – Bajtek, Štefanka, Macík – Pupák, Bene, Piačka.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Ďatelinka, Šmach, Majeský, Pujacs, Gründling, Čížek, Bajaruns, Sandgren – Majdan, Bast, Tománek – Hvila, Kytnár, Gillies – Matoušek, Zigo, Lunter – Bezúch, Handzuš, Bortňák.

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HK Nitra - 08.01.2016 - Banska BystricaOd úvodných sekúnd duelu bolo  na Nitranoch badať veľkú chuť po víťazstve. Už v druhej minúte sa do nebezpečnej pozície pred Bacashihuom dostával Beca, ktorého o niekoľko momentov neskôr napodobnil pohotový Stloukal. Banskobystričania sa pod tlakom domácich len ťažko vymaňovali z vlastného obranného pásma. Tvrdá strela Ďatelinku zo siedmej minúty bola skôr výnimočným pokusom o ohrozenie Valentovej svätyne. Keď v desiatej minúte zabránilo Zigovi v lepšom zakončení počas presilovej hry nešťastné pošmyknutie, udrelo na opačnej strane. Nádhernú kombináciu domácich hokejistov vo vlastnom oslabení zakončil z bezprostrednej blízkosti nekompromisnou strelou Kutálek. Corgoni pokračovali vo výbornom výkone aj vo zvyšnej časti úvodného dejstva, pri hosťoch však okrem výborne chytajúceho Bacashihuu stála aj šťastena v podobe dobre postavenej bránkovej konštrukcie, ktorú v štrnástej minúte nastrelil Ručkay.

V druhej tretine vykorčuľovalo na ľad v drese Banskej Bystrice akoby iné mužstvo, čo sa ukázalo pri rýchlych šanciach Tománeka a Matoušeka. V tridsiatej minúte nebezpečne vystrelil od modrej čiary Sandgren, Valent však puk z jeho hokejky pohotovo vyrazil. Vyrovnávajúceho gólu sa Banskobystričania dočkali v tridsiatej prvej minúte, keď Šmachovo nahodenie do bránkoviska aj s prispením šťastia usmernil korčuľou do nitrianskej siete Hvila. V tej chvíli nikto netušil, že zo strany hostí sa jednalo o posledný presný zásah v stretnutí, najmä keď naďalej hýrili aktivitou, ako tomu bolo pri následnej príležitosti Majdana.

Zápas sa lámal v poslednom dejstve, ktoré lepšie vyšlo corgoňom. V štyridsiatej druhej minúte sa Štefankovi z dobrej pozície nepodarilo nadvihnúť puk ponad padajúceho Bacashihuu.         V štyridsiatej štvrtej minúte počas presilovej hry Nitry napriahol od modrej strely Milam a poslal domácich do vedenia. Zveľadiť náskok corgoňov mohol o tri minúty neskôr Laliberté, ktorému naservíroval puk na hokejku po hrubej chybe Ďatelinka. Banskobystričania pod vplyvom nepriaznivého stavu začali hrať ofenzívnejšie, čím otvárali priestor rýchlym domácim. V päťdesiatej prvej minúte vyšiel zo súboja Macík – Bacashihua úspešnejšie americký gólman. Následne sa o vyrovnanie pokúšal Zigo, ktorého zakončenie si ale Valent postrážil. Nádeje baranov na vyrovnanie skóre poklesli v päťdesiatej šiestej minúte po vylúčení kapitána Kytnára, ktorý dostal za napadnutie hlavy a krku trest piatich minút plus do konca zápasu. Posledný klinec do banskobystrickej rakvy pridali domáci už po dvadsiatich sekundách presilovky krásnou kombináciou po osi Milam – Laliberté – Slovák.