V piatkovom šlágri štyridsiateho prvého kola Tipsport extraligy hostil banskobystrických hokejistov úradujúci majster a aktuálny tabuľkový líder z Košíc. Zverenci trénera Miroslava Chudého ešte v tejto sezóne na oceliarov nevyzreli, aj preto chceli v piatom vzájomnom zápase prelomiť košické prekliatie a východniarov konečne zdolať.

HC Košice – HC’05 Banská Bystrica 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Góly: 21. Kadura (Handzuš, M. Hudec), 40. Handzuš (M. Hudec, Košarišťan). Zápas sledovalo v Košiciach 8347 divákov – vypredané.

Zostava HC Košice: Hylák – Černák, Štrbák, Jánošík, Philipp, Cebák, Šeda, Macejko – Spilar, Bartoš, Jenčík – Lapšanský, I. Rachůnek, Hrnka – Bartánus, Češík, Sojčík – Suja, Matúš Chovan, Bondra

Zostava HC’05 Banská Bystrica: Košarišťan – Nicastro, M. Rosandič, Čížek, Biro, Gachulinec, Peckham, Bambúch – M.Hudec, Handzuš, Kadura – Kafka, Preisinger, Handlovský – White, Kytnár, Matoušek – Bendík, Zigo, Lamper

HC '05 Banska Bystrica - HC Kosice, 2014 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Pred vypredaným hľadiskom Steel arény sa Banskobystričania do domáceho tímu pustili bez rešpektu. Po úvodnej aktivite hostí však prebrali iniciatívu Košičania, ktorí sa mohli vo štvrtej minúte ujať vedenia po Jenčíkovej dorážke. Ten istý hráč sa v deviatej minúte ocitol osamotený pred Košarišťanom a skúsil banskobystrického gólmana oklamať bekhendovou kľučkou, ten však jeho úmysel prečítal a ostal neprekonaný. Z nasledujúceho protiútoku mohli hostia odpovedať, no prudkú Matoušekovu strelu spomedzi kruhov pozorný Hylák vyrazil. Keďže strážca košickej svätyne do konca úvodného dejstva zneškodnil aj dobré príležitosti Hudeca a Handlovského, do šatní sa išlo za stavu 0:0.

Z prostrednej časti hry neuplynula ani polminúta, keď z vynikajúcej práce Handzuša za Hylákovou bránkou ťažil Kadura, ktorého domáca defenzíva nechala úplne nepokrytého pred vlastným bránkoviskom. Vedúci gól baranov nabudil a naďalej boli nebezpečnejším tímom. Ich útočnú aktivitu prerušilo až vylúčenie Gachulinca v dvadsiatej siedmej minúte, po ktorom sa úspešne ubránili dvojminútovej presilovej hre domácich. V tridsiatej druhej minúte mohol chybu domácej obrany potrestať White, jeho strela však mierila tesne nad domácu svätyňu. Vzápätí takmer Handzuš z otočky nachytal Hyláka, tenale stihol na jeho strelu včas zareagovať. V závere druhej tretiny sa Banskobystričania museli opäť brániť presilovej hre majstra, no namiesto očakávaného tlaku domácich zažili východniari ľadovú sprchu, keď svoje umenie predviedol špecialista na hru v oslabení Handzuš, ktorý sekundu pred druhou sirénou zvýšil náskok Banskej Bystrice na 2:0.

Hokej - HC 05 Banska Bystrica - SHK 37 Piestany  - 11.01.2015 - Banska BystricaV úvode posledného dejstva si barani zavarili dvoma vylúčeniami Gachulinca a Nicastra, obe však aj so šťastím prečkali bez inkasovaného gólu. Najväčšiu príležitosť spálil v štyridsiatej štvrtej minúte Lapšanský, ktorému stačilo trafiť odkrytý priestor bránky, no mieril tesne vedľa. Ďalšie minúty sa potom niesli v znamení márnej útočnej aktivity Košičanov, ktorí síce mali viac z hry, ale ich akcie končili na pozornej obrane hostí, alebo spoľahlivom Košarišťanovi. Keď domáci nevyužili ani ďalšiu presilovú hru po faule Peckhama v päťdesiatej tretej minúte, bolo jasné, že Banskobystričania si odvezú z východu body. O to viac, keď tri minúty pred koncom si Košičania nedali pri striedaní pozor a za hru v šestici pykali dvojminútovým trestom. Na premiérovej tohtosezónnej prehre domáceho favorita s Banskou Bystricou nezmenil nič ani oddychový čas, po ktorom hrali Košičania vabank. Barani si tak po vynikajúcom obrannom výkone pripísali na konto cenný skalp úradujúceho majstra.

V nedeľu 18. januára pocestujú zverenci trénera Miroslava Chudého do Nitry. Začiatok zápasu je stanovený na 16.30 hod.