Banskobystričania cestovali do Košíc s vidinou postupu do finále. Delilo ich od toho len jedno víťazstvo. Naopak oceliari museli bojovať o holé prežitie. Na to, aby si predĺžili sezónu a ešte zabojovali v boji o postup museli jednoznačne zvíťaziť.

HC Košice vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 3:2 pp a sn (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 13. Suja (Hričina), 15. Češík (Mikuš, Varga), rozh. nájazd Hrnka – 29. Bast (Tománek, Majdan), 60. Tománek (Handzuš, Pujacs). Zápas sledovalo v Košiciach 5196 divákov. Stav semifinálovej je série 3:2 pre Banskú Bystricu.

Zostava HC Košice: Melicherčík – Dudáš, Deyl, Cebák, Jankovič, Pavúk, Mikuš, Macejko – Bicek, Suja, Bartánus – Spilar, Jenčík, Bartoš – Lapšanský, Hrnka, Boltun – Hričina, Češík, Varga

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica:
Bacashihua – Ďatelinka, Šmach, Majeský, Pujacs, Čížek, Gründling, Bajaruns, Sandgren – Hvila, Kytnár, Gillies – Matoušek, Zigo, Lunter – Majdan, Bast, Tománek – Bezúch, Handzuš, Bortňák

BBonline.sk - hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HC Kosice - 31.03.2016 - Banska Bystrica

Košice vstúpili do stretnutia aktívnejšie. V 4. minúte Hričina predviedol peknú akciu, ktorú zakončil spoza bránky. Hosťujúci gólman sa však v poslednej chvíli presunul k druhej žŕdke a šancu zmaril. Bacashihua musel zasahovať aj v 8. minúte po strele tvrdej Biceka. Barani boli pod tlakom, no vďaka výbornému brankárovi odolávali. Všetko sa ale zmenilo v 13. minúte, keď v prečíslení dvaja proti jednému prepálil Bacashihuu domáci Suja – 1:0. O 32 sekúnd na to sa v Steel aréne zastavil čas. Hosťujúci Matoušek nepríjemne fauloval Pavúka, ktorého museli odniesť na nosidlách. Košičania dostali výhodu päťminútovej presilovej hry, ktorú v 15. minúte zásluhou teču Češíka aj zúžitkovali. Domáci sa naďalej dostávali do veľkých šancí a len vďaka zákrokom Bacashihuu bol rozdiel skóre iba dvojgólový.

V druhej časti sa postupom času hra vyrovnala. Hroziť začali aj barani. V 28. minúte po výbornej práci Tománka vystrelil z pravého kruhu Bast a prepálil Melicherčíka. Hostí strelený gól nakopol a hnali sa za vyrovnaním. Do dobrej šance sa dostal Sandgren, jeho strela však skončila iba nad domácou bránkou. Košičania sa nestiahli do defenzívnej ulity a hrozili z rýchlych brejkov. Jeden taký mal Hrnka, ten však puk v ideálnej pozícii netrafil.

Banskobystričania mohli zápas vyrovnať v 43. minúte, Šmach v prečíslení s Handzušom však neuspeli. Hostia sa snažili ohrozovať Melicherčíka čo najčastejšie, ale žiadnu vyloženú gólovú šancu si nevypracovali. Naopak domáci pohrozili príležitosťami Vargu a Hrnku. Hostia v tretej tretine prestrieľali svojho súpera 15:5. A práve zvýšená strelecká aktivita sa im nakoniec vyplatila. V záverečnej powerplay sa k odrazenému puku ako prvý dostal Handzuš, ktorý ho nahral pred poloodkrytú bránku Tománkovi a ten poslal duel do predĺženia.

V desaťminútovom predĺžení boli barani blízko ku gólu. So šancami Šmacha a Tománka si Melicherčík poradil. V 8. minúte predĺženia bol už Melicherčík prekonaný, ale strela Basta opečiatkovala iba žŕdku. O víťazovi tak museli rozhodnúť samostatné nájazdy. V nich sa presadil jediný strelec, a to domáci Hrnka, ktorý tak rozhodol o výhre Košíc.

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „My sme nezvládli úvodnú tretinu. Potom sme dali gól, ktorý nás nakopol. Tretia tretina a predĺženie patrilo nám. Je to aj o šťastí, mali sme niekoľko šancí, žiaľ, nepodarilo sa nám skórovať. Teraz musíme dobre zregenerovať a pripraviť sa na domáci duel, v ktorom chceme rozhodnúť o postupe.“

Rostislav Čada (tréner HC Košice): „Chceli sme súpera prekvapiť a to sa nám podarilo. V prvej tretine sme dali dva góly a mali aj viacero iných šancí. Aj v druhej časti sme hrali dobre, no inkasovali sme. S treťou tretinou nie sme spokojní, hrali sme ju pasívne a v závere inkasovali. Naša cesta hore tabuľkou v základnej časti nás stála veľa síl, ktoré nám teraz chýbajú. Každý zápas má iný priebeh, záleží len na nás, ako sa s tým v Banskej Bystrici popasujeme.“

Šiesty zápas je na programe v stredu 6. apríla v Banskej Bystrici. Úvodné buly je na programe o 17.00 hod.