Úradujúci majster spod Urpína sa po poslednej výhre nad Nitrou vrátil na čelo Tipsport ligy. Na vedúcej priečke chcel zotrvať aj pred nedeľným šlágerom v Trenčíne. V ceste im však stáli žilinskí vlci, ktorým vedenie pohrozilo, že ak nezlepšia výsledky, prídu pokuty a zmeny v kádri.

Prvá dvadsaťminútovka veľa hokejovej krásy nepriniesla, napriek tomu sa prítomní diváci dočkali gólového korenia. Skóre otvoril v 5. minúte Hohmann, ktorý tečoval nahodený puk Bubelu. V 9. minúte barani zatlačili Žilinu v ich pásme, tí nedokázali vyhodiť puk a Alex Tamáši strelou z otočky prekvapil hosťujúceho brankára. Trojgólové vedenie mohol domácim zabezpečiť Faille, jeho strelu z ľavého kruhu ale Tomek zneškodnil. Vlci v prvej časti takmer nehrýzli, no v závere sa dočkali šťastného gólu. Marcel Holovič z rohu klziska nachytal Lukáša a puk od jeho betónu putoval do brány.

Žilinčania dostali hneď v úvode druhého dejstva výhodu presilovej hry, paradoxne ale sami mohli inkasovať. Matej Češík vysunul Patrika Lampera, toho ale vychytal Tomek. Zmena skóre prišla v 33. minúte. Hostia stratili puk vo svojom obrannom pásme a Češík sa spoza brány pokúsil prekvapiť Tomeka. Ten puk iba vyrazil a Michal Kabáč z tesnej blízkosti vrátil Banskú Bystricu do dvojgólového vedenia.

To mohol navýšiť v 44. minúte po dravom prieniku Lamper, avšak po obídení dvoch protihráčov nastrelil puk priamo do Tomeka. Pohodu na domácich hokejkách navýšil v 47. minúte Miloš Bubela, ktorý strelou z prvej využil presilovú hru a barani vyhrávali už o tri góly. A keď o pár minút na to skóroval spomedzi kruhov aj Ďatelinka, o víťazovi zápasu nebolo pochýb. Vlci ešte v závere kozmeticky upravili skóre, keď presilovú hru využil Michal Švihálek.

Tipsport liga – 38. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. MsHK DOXXbet Žilina 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)

Góly: 5. Hohmann (Bubela, Rosandič), 9. Tamáši (Sedlák), 33. Kabáč (Češík), 47. Bubela (Rosandič, Surový), 52. Ďatelinka (Bubela) – 19. Holovič, 59. Švihálek (Pospíšil). Zápas sledovalo 2457 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Rosandič, Delisle, Gélinas, Sedlák, Mihalik – Brittain, Surový, Lamper – Bartánus, Bubela, Hohmann – Asselin, Tamáši, Faille – Bortňák, Češík, Kabáč – Gabor

Zostava MsHK DOXXbet Žilina: Tomek – Mazanec, Kozák, Andersons, Juraško, Chaloupka, Hatala, Roman – Pospíšil, Holovič, Stupka – Jurík, Hruška, Tvrdoň – Klimenta, Húževka, Švihálek – Rogoň, Konečný, Váňa

Povedali po zápase:

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Nemali sme ideálny začiatok. Strácali sme veľa pukov v obrannom pásme a súper sa dostával do šancí. Následne sme sa zobudili a dali dva góly. Žilina dala kontaktný gól a hra bola vyrovnaná. Keď sme odskočili na 3:1, už sa nám hralo lepšie. Záver sme si už postrážili, aj keď hostia ešte mali šance. Sme spokojní s tromi bodmi, pretože Žilina je nepríjemný súper. Môžeme sa teraz chvíľku tešiť, ale v nedeľu nás čaká veľmi dôležitý duel v Trenčíne.“

Petr Rosol (tréner Žiliny): „Zápas sme nezačali zle. Vytvorili sme si pološance, z ktorých sme mohli skórovať. Prvá tretina nebola z našej strany vôbec zlá. Dali sme kontaktný gól na 1:2, ale potom sme dostali nešťastný gól a odvtedy sme ťahali za kratší koniec. Domáci zaslúžene zvíťazili.“

Tomáš Surový (kapitán B. Bystrice, dnes 0+1): „Žilina má húževnaté mužstvo a hrýzla. V tretej tretine sme jej odskočili na tri a štyri góly a záver sme už v pohode dohrali. Súper však bol dnes nebezpečný a sme radi, že sme tento zápas zvládli.“

Miloš Bubela (útočník B. Bystrice, dnes 1+2): „Dnes to bol dobrý zápas. Všetci sme podali zodpovedný výkon. Keď plníme to, čo máme hrať, tak nám to vychádza a dnes sa to ukázalo. Vytvoríme si šance a dávame z toho góly.“

V nedeľu 21. januára sa barani predstavia v šlágri kola na ľade Trenčína. Úvodné buly je naplánované na 17.00 hod.