Od nového roku sa zvýši základná cena cestovného v banskobystrickej MHD pri platbe v hotovosti, ale zmiznú aj nepopulárne jedno centové mince u cestujúcich nad 70 rokov. Dôchodcovia totiž budú platiť viac.

Základné cestovné pri platbe v hotovosti sa od 1.1.2012 zvýši z 0,60 na 0,70 eur, pričom zľavnené cestovné zostáva na sume 0,40 eur. Cestovné pri platbe kartou zostáva zachované, a teda základné 0,50 a zľavnené 0,25 eura.

Najvýraznejšie zvýšenie ceny sa týka dôchodcov nad 70 rokov, ktorí v minulosti neplatili vôbec, v lete pre potrebu evidencie takýchto cestujúcich mesto schválilo dopravcom v Banskej Bystrici evidenčné cestovné vo výške 1 centu. Teraz už nepôjde len o evidenčné cestovné, keď budú dôchodcovia v hotovosti bez čipovej karty platiť za jazdu 0,20 eura, pri platbe kartou 0,10 eur. Dva mesiace bude trvať prechodné obdobie, kedy bude cestovné stáť 10 centov aj pri platbe v hotovosti a do konca februára im bude zároveň vydávaná čipová karta zadarmo.

Túto zmenu schválilo mesto v týchto dňoch, čo primátor Peter Gogola zdôvodňuje jednak ekonomikou, ale aj ďalšími dôvodmi: „Chceme viac motivovať cestujúcu verejnosť k využívaniu čipových kariet, pretože to umožňuje jednoduchší platobný styk a je to plynulejšie,“ začal Gogola. Zvýšenie pre dôchodcov nad 70 rokov zdôvodnil problémami pri platbe: „Jednak nepokrýva náklady na vytlačenie cestovného lístka a spôsobuje problém pri vydávaní, pretože vydať napríklad 99 centov cestujúcemu, je pre šoféra niečo čo ho zdržuje a rovnako aj ostatných cestujúcich. Konzultoval som to aj s mojim poradným orgánom Radou seniorov a na moje prekvapenie bez akéhokoľvek zaváhania akceptovali takéto rozhodnutie a povedali, že ho chápu, že je to zmysluplné. Nemyslím si, že takéto navýšenie cestovného by spôsobovalo ľuďom nejaké ekonomické problémy,“ povedal primátor.