Román Analfabet som začal písať pred pár rokmi. S vynútenými pauzami, medzi školami a prácami, písaval som ho na najnepravdepodobnejších miestach.

michal-havran-press_photoVianočná súťaž s banskobystrickým kníhkupectvom Artforum, v ktorej každý týždeň do Vianoc môžete vyhrať zaujímavú knihu, pokračuje. Na Bronzovú nedeľu sme pre vás pripravili súťaž o debutový román Michala Havrana Analfabet.

„Román Analfabet som začal písať pred pár rokmi. S vynútenými pauzami, medzi školami a prácami, písaval som ho na najnepravdepodobnejších miestach, v kuchyniach na žúroch, v campoch pri Atlantiku, v lietadlách, v zápchach na diaľniciach. Je venovaný všetkým, čo neprežili 90′ roky, kamarátom a kamarátkam, čo ostali, ľuďom, čo z Bratislavy odišli a vrátili sa do nej, nechali sa ňou ničiť a pestovať,“ hovorí autor Michal Havran.

Ukážka z knihy

analfabetDole prichádzali prvé taxíky, favority a žiguláky. Väčšina ľudí pôjde na Esenpečko, počkajú si na nočák a ak nedostanú na p*ču od petržalských náckov, vrátia sa aj zajtra na chillout, lebo začiatkom 90. rokov v Bratislave sa život vozil v rozmlátených emhádečkových Karosách, hulil pod Hradom a vracal sa nadránom, dogrcaný a dobitý z mesta, povaľujúceho sa na brehu dunajskej stoky…

Expresívny teológ, moderátor a scenárista (a mnohého iného) Michal Havran (1973) študoval klasickú literatúru a jazyky v Bratislave a protestantskú teológiu vo Francúzsku. Založil portál jetotak.sk, je spoluautorom divácky úspešného filmu Kandidát, v RTVS má talkshow Večera s Havranom. Označuje sa za salónneho teológa.

Pozvánka na besedu s Michalom Havranom

Odpovede na pálčivé otázky – Ako súvisia sklady kníh s heroínom? Prečo sa v Bratislave objavili potomkovia balkánskych kúzelníkov a operátori magických zrkadiel?- v debutovom románe Michala Havrana nenájdete. Môžete sa ho však na to opýtať osobne pri jeho návšteve v Banskej Bystrici.

Beseda a autorské čítanie s Michalom Havranom a jeho románom Analfabet sa uskutoční vo štvrtok 8. decembra o 19.30 hod. v bistre Pigis na Dolnej ulici. Vstup na besedu, ktorú organizuje banskobystrické Artforum, je voľný.

Súťaž o knihu Analfabet

analfabet_posterRománový debut Michala Havrana Analfabet vyšiel minulý mesiac vo Vydavateľstve Marenčin PT. Je to junkie teologický príbeh o interpretáciách a tajnom meste na Dunaji. Postavy sa dostávajú zo starého cintorína po stopách jazyka a zločinu do Petrohradu, aby sa mohli pozrieť z diaľky na Strednú Európu. Príbeh bez milostnej zápletky… Knihu ilustroval Palo Čejka.

Do žrebovania o knihu Analfabet zaradíme všetkých, ktorí do stredy 7. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár so správnou odpoveďou na otázku: Je v Havranovom románe Analfabet milostná zápletka?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Zuzana Kováčová.