Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu okolo sveta! Uvidíte gejzíry na Islande, karavány v egyptskej púšti, mayské mestá v Mexiku, či obrovský baobab na ostrove Madagaskar.

mapyAle nielen to. V knihe Mapy nájdete toho ešte oveľa viac. Atlas poľských autorov, manželov, grafikov, absolventov Fakulty výtvarných umení Varšavskej Akadémie výtvarných umení,  Aleksandry a Daniela Mizielińskich, sa stal absolútnym fenoménom. Bol preložený do viac ako 20 jazykov a po celom svete sa ho predalo viac ako dva milióny výtlačkov. Slovenský krst knihy Mapy sa konal v sobotu 17. decembra v priestoroch Poľského inštitútu v Bratislave, ktorý otvoril svoje brány počas podujatia Dobrý trh. Knihu virtuálne, prostredníctvom video hovoru, pokrstili jej autori.

Na Zlatú nedeľu môžete o Mapy súťažiť vo vianočnej súťaži s banskobystrickým Artforom. Kniha iste poteší najmä deti vo veku od 7 do 10 rokov, no aj dospelých. Verte tomu, že cestovanie po mape také čarovné ešte nebolo!

ALEKSANDRA MIZIELIŃSKA, DANIEL MIZIELIŃSKI: MAPY

mapyVedeli ste, že najčastejšie mená na Islande sú Ólafur pre mužov a Aníta pre ženy? Alebo, že obľúbenými jedlami v Číne sú wonton či polievka thukpa? Čím sa vyznamenali Slováci Ľudmila Pajdušáková, Ján Dopjera či Izabela Textorisová? A nájdeme oštiepok ako tradičné jedlo na slovenskej mape?

Všetky tieto otázky vám zodpovie kniha Mapy z pera a ceruzky autorskej dvojice ilustrátorov Aleksandry a Daniela Mizielińskich. V knihe obrazových máp pre malých aj veľkých nájdete 46 krajín, 6 kontinentov a množstvo zaujímavých faktov zo všetkých kútov sveta. Dozviete sa, čo jedia ľudia v Ekvádore, aké zvieratá žijú v Číne, v Japonsku či v Afrike. Zoznámite sa s gejzírmi na Islande, objavíte obydlia starých Mayov v Mexiku, vo Fínsku vás čaká polárna noc, na Madagaskare si oddýchnete v tieni obrovského baobabu. Na každej dvojstránke nájdete obrázky historických pamiatok, významných osobností a zaujímavosti o histórii a kultúre danej krajiny či kontinentu…

Slovenský preklad: Alexander Horák a Mariana Petrincová

Do žrebovania o knihu Mapy (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 21. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Matúš Sojka.