Keď William Shakespeare pred viac ako štyristo rokmi napísal príbeh o Rómeovi a Júlii, určite ai netušil, že toto jeho slávne dielo sa raz bude hrať vo Vodnom hrade v Hronseku. Aj keď v čase, keď žil, Vodný hrad už stál. Stojí dodnes. A príbeh Rómea a Júlie sa na nádvorí hradu odohrá v premiére v sobotu 9. júla.

Vodný hrad Hronsek sa vďaka svojmu majiteľovi, Banskobystričanovi Stanislavovi Rajnohovi, zmenil na nepoznanie. Trvalo to síce viac ako dvadsať rokov, no výsledok je skutočne obdivuhodný. Chátrajúci goticko-renesančný kaštieľ z roku 1576 sa teraz skvie v celej svojej pôvodnej kráse. Jeho romantická charizma akoby bola predurčená na to, aby sa tu odohrávali príbehy, aby sa tu hralo divadlo, aby tu znela hudba, konali sa výstavy a ďalšie kultúrne podujatia. Taká je aj predstava majiteľa Vodného hradu.

Vodný hrad Hronsek:

„Romeo! Prečo len si Romeo? Zapri si otca, zbav sa svojho mena a odprisahaj, že si môj, a ja nebudem viacej Capuletová…“

Milostné postavy Rómea a Júlie patria k najkrajším nielen v anglickej literatúre. Tento príbeh zakázanej lásky rezonuje už štyri storočia a dodnes sa ľudia dokážu s ním stotožniť. V sobotu 9. júla hronsecký Vodný hrad ožije novým, netradičným a inovatívnym spracovaním divadelnej inscenácie Rómeo a Júlia podľa predlohy Williama Shakespeara, v réžii Romana Poláka. Reálne prostredie nádvoria hradu nesporne umocní umelecký zážitok z predstavenia. Navyše v hre sa spájajú moderné prvky javiskového aj filmového umenia, je kombinovaná filmovým spracovaním deja v interiéri hradu.

Rómeo a Júlia v Hronseku:

Premiéra hry Rómeo a Júlia, tradičného príbehu v netradičnom spracovaní „ušitom“ špeciálne pre priestory hronseckého Vodného hradu, sa uskutoční v sobotu 9. júla o 20:00 h (vstup do hľadiska o 19:30 h). Vstupenky na premiéru sú už vypredané, no predstavenie sa hrá aj v nedeľu 10. júla a v pondelok 11. júla, v rovnakom čase o 20:00 h. Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji.

Villiam Shakespeare: Rómeo a Júlia

Preklad: Ľubomír Feldek. Réžia: Roman Polák. Scéna a kostýmy: Peter Čanecký. Hudba: Ľubica Čekovská. Producent : OZ Hrad Hronsek – Kultúrne centrum a Mediciovský spolok.

Osoby a obsadenie

Romeo: Róbert Šipoš, Júlia:  Anežka Petrová, Capulet: Martin Nahálka, Capuletová:  Andrea Karnasová.  Montek: Ondřej Daniš. Monteková: Dagmar Sanitrová. Knieža: Matej Landl. Dojka: Jana Oľhová. Mních: Michal Ďuriš. Mercutio: Juraj Hrčka.Tybalt:  Lukáš Herc. Benvolio: Ján Cibuľa. Paris: Andrej Švec.

Vo filmových dokrútkach účinkuje Martin Huba.
Šermiarsko-divadelná kumpánia VIA HISTORICA a ďalší.

Herci skúšajú v plnom nasadení:

Viac informácií nájdete tu.