Dve obce, len na skok vzdialené od Banskej Bystrice, majú v sobotu 10. augusta svoje dni. Pre domácich aj pre návštevníkov, zblízka či zďaleka, nachystali kopec zábavy aj dobrého jedla. Baláže a Horná Mičiná.  

V Balážoch aj drevo budú píliť

Áno, aj v pílení dreva sa bude súťažiť počas sobotňajšieho Dňa obce Baláže. V úvode podujatia si Balážania položením kytice kvetov k Pomníku SNP pripomenú 75. výročie tejto významnej udalosti.

Program dňa otvorí vystúpenie Detského folklórneho súboru Priechoďančok (13:05 h). Po ňom zahrá Šikovná muzika Paľa Majeríka z Priechodu (13:30 h) a o 15:00 h to bude Folklórny súbor Bystrina. Nuž a o 16:00 h príde na rad už spomenutá súťaž v pílení dreva. Počas dňa sú pre návštevníkov pripravené ukážky varenia „naživo“. Variť sa bude lokálna špecialita (nechajte sa prekvapiť!) aj banícke jedlá.

Po vyhodnotení súťaže v pílení dreva opäť zaznie muzika. Najprv to bude folklór v podaní Folklórneho súboru Priechoďan (17:45 h), potom kapela Galaxy BB Music zahrá známe hity 60. až 80. rokov (18:15 h) a na záver bude diskotéka, od 21:00 h až do polnoci.

Deti si môžu zajazdiť na koníkoch, zahrať sa a zasúťažiť si s animátormi, dievčatá a ženy sa zas môžu zveriť do rúk odborníčkam na krásu  z Mary Kay.

Moderovať a popritom, pravdaže, aj zabávať bude počas dňa Tuli Vojtek.

Mičinskô aj s Duchoňovcami

O tradičnom Dni obce Mičiná – Mičinskô, je známe, že ponúka veľa hudby a spevu aj chutného jedla a k tomu dobrú náladu a pekné zážitky. Keď už sme spomenuli jedlo, pri výpočte mičinského menu sa zbiehajú slinky v ústach – guláš, halušky, držkový perkelt, haruľa aj lokše, trhance, lievance, grilovaný hermelín… a niečo sladké aj (nielen) pre deti. Samozrejme, bude aj čím zapiť.

Podujatie, ktoré sa koná v areáli obecného úradu a starého futbalového ihriska, otvorí o 16:00 h Folklórna skupina Poničan z Poník. Zo Seliec prídu na Hornú Mičinú na fujarách a heligónkach zahrať Svrčinovci (17:00 h) a potom zaznejú známe hity Karola Duchoňa v podaní banskobystrickej skupiny Duchoňovci (18:00 h).  Zábava s DJ Mišom začne o 20:00 h a skončí sa až v nedeľu.

Dovtedy sa však na Mičinskom, okrem koštovania fajných jedál, bude ešte aj tvoriť. Kto chce, môže si vyskúšať , ako sa robia kraslice, alebo sa nechať zasvätiť do rezbárskeho umenia. Deti sa môžu dosýta vyskákať v nafukovacom hrade a nechať si krásne pomaľovať tvár. Oplatí sa tiež nakupovať. Originálne kúsky oblečenia s folklórnym motívom či domáce produkty a výrobky. A bude aj tombola.

Veselo bude v sobotu 10. augusta aj v ďalších obciach Banskobystrického regiónu, napríklad na Jasenských baraních hodoch v Hostinci u Davčíkov v Jasení, v Brehoch budú remeselné dvory, svoje dni má aj Bystrá, na Sihle sú preteky volských záprahov, v Prenčove Podsitnianske dni hojnosti, v Očovej Očovská folklórna hruda…