Quantcast

Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici a predstavenstvo Slovenskej komory architektov pozývajú na vernisáž výstavy CE∙ZA∙AR 2015. Prezentované na nej budú diela ocenené na XIV. ročníku Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru.

cezarPo slávnostnom odovzdávaní cien XIV. ročníka CE∙ZA∙AR 2015, ktoré sa konalo  7. októbra v bratislavskej Starej Tržnici, pokračuje prezentácia všetkých prihlásených diel do súťaže CE∙ZA∙AR 2015 putovnou výstavou vo vybraných mestách Slovenska. Výstava začala vo východoslovenskom kraji, v Prešove a v Košiciach, pokračovala severom Slovenska v Žiline a z Banskej Bystrice ďalej poputuje do Bratislavy a Nitry. V XIV. ročníku CE∙ZA∙AR bolo prihlásených sto súťažných diel, z ktorých porota v zložení Marlies Breuss (architektka, Rakúsko), Osamu Okamura (architekt, Česká republika), Roman Rutkowski (architekt, Poľsko), Dušan Buran (kurátor, Slovenská republika), Antonín Novák (architekt, Česká republika), Lukáš Kordík (architekt, Slovenská republika) a Štefan Moravčík (architekt, Slovenská republika), vybrala osemnásť nominácií a šesť víťazov v šiestich kategóriách (Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér). Po prvýkrát v histórii CE∙ZA∙AR sa predsedníčkou poroty stala žena, rakúska architektka Marlies Breuss. Okrem šiestich oficiálnych víťazov bola na základe internetového hlasovania Hospodárskych novín udelená aj Cena verejnosti.

Záštitu nad architektonickou súťažou CE∙ZA∙AR 2015 prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, primátor mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.

Ocenenie CE∙ZA∙AR zdôrazňuje kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporuje excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukazuje na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivuje verejné povedomie o architektúre ako takej. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 10. marca o 17-tej hodine. Výstava v Bethlenovom dome na Dolnej ulici potrvá do stredy 30. marca.