V sobotu 30. apríla je v multikine Europa Cinemas od 18.45 h na programe tragická dráma Trubadúr od Giuseppa Verdiho, premietaná v rámci obľúbenej série Met: Live in HD.

Metropolitná opera do prenosu nasadzuje najlepších „verdiovských“ spevákov súčasnosti. V úlohe Manrika vystúpi argentínsky tenorista Marcelo Alvarez, Sondra Radovansky sa predstaví zase ako Leonora, uhrančivý barytonista Dmitri Hvorovstovsky ako gróf Luna a Dolora Zajick ako pomstou posadnutá cigánka Azucena. Vedľa týchto majstrov interpretácie Veridho opier sa v prenose objaví aj slovenský basista Štefan Kocán a to v úlohe Ferranda. Prenášaná bude strhujúca inscenácia renomovaného škótskeho režiséra Davida McVicara, ktorá mala v Met premiéru v roku 2009. Za dirigentským pultom povstane namiesto pôvodne ohláseného Jamesa Levina maeestro Marco Armiliato. Populárna americká sopranistka Renée Flemingová sa zhostí úlohy sprievodkyne prenosu.

Hudobná dráma plná silných emócií

„Skôr ako dej sú v prípade Verdiho Trubadúra hlavné predovšetkým mimoriadne silné emócie, ktorými je celé dielo presiaknuté,“ uviedol za organizátorov prenosu Martin Cikánek a pokračuje: „Trubadúr vás v žiadnom prípade nenechá kľudnými, budete pohnutí, mráz vám bude behať po chrbte, možno sa neudržíte a dôjde i na slzy. Sila geniálneho Verdiho kúsku totiž bude niekoľkokrát násobená kongeniálnou interpretáciou štyroch veľkých verdiovských hviezd súčasnosti.“

Ničivá posadnutosť po pomste

Po nepodarenej revolúcii v roku 1848 Verdi opustil vlasteneckú tématiku svojho prvého skladateľského obdobia a obrátil svoju pozornosť k individuálnym ľudským osudom a prepracovanej psychológii. Porušil záväzný typ operného hrdinu, keď namiesto vzorových protagonistov sa hlavnými postavami jeho opusov stávajú ľudia z okraja spoločnosti – v Trubadúrovi to je prenasledovaná cigánka Azucena. Verdiho Trubadúr je hudobná dráma veľkých emócii – dráma ženy stigmatizovanej upálením matky, dráma ničivej sily pomsty, mužského súperenia o moc a lásku ženy, a príkladom ženského sebaobetovania. Svetová premiéra sa konala v rímskom divadle Apollo v roku 1853 a už od svojho počiatku mala opera obrovský úspech.