Noc múzeí a galérií, ktorá sa konala v sobotu 15. mája, bola prvým verejným podujatím, do ktorého sa po uvoľnení opatrení zapojilo aj Stredoslovenské múzeum. Podujatie prilákalo do múzejných expozícií množstvo návštevníkov.

Stredoslovenské múzeum (SSM) v rámci obľúbeného podujatia Noc múzeí a galérií sprístupnilo sobotu expozície v Matejovom dome a v Tihányiovskom kaštieli v nezvyčajnom čase, a to od 12:00 do 20:00 h. No i tak to na počet záujemcov nestačilo, keďže kapacita návštevnosti bola obmedzená. SSM preto otvorilo svoje expozície aj v nedeľu.

„Tento ročník podujatia sa niesol v trochu oklieštenej podobe, za čo môže súčasná pandemická situácia. Aj napriek tomu nás veľmi teší návštevnosť, ktorú sa nám podarilo dosiahnuť počas tohto jedného dňa. Práve to je totiž pre nás tým najlepším ukazovateľom toho, že ľudia na Slovensku stále považujú kultúru za veľmi potrebnú, a že sa v rámci nej aj múzeá opäť tešia vysokej popularite,“ uviedol riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Noc múzeí a galérií v SSM ponúkla históriu mesta Banská Bystrica, zaujímavosti o faune a flóre stredného Slovenska a prírode inšpirujúcej pokroky človeka. Ťahákom boli prehliadky expozícií a výstav so skúsenými lektormi, ktoré prilákali do Stredoslovenského múzea viac ako stovku návštevníkov.

„Noc múzeí a galérií bola prvým verejným podujatím, do ktorého sme sa po uvoľnení opatrení zapojili. Za dodržania všetkým opatrení navštívilo naše expozície cez sto ľudí. Dokonca sme niektorým záujemcom z kapacitných dôvodov museli rovnaký zážitok ponúknuť o deň neskôr. Verím, že tak ako tento víkend, tak aj v iné dni, sa k nám budú naši priaznivci tešiť,“ dodal Marcel Pecník.

Stredoslovenské múzeum plánuje už v nasledujúcom mesiaci nové podujatia. Základným motívom ostáva, aby si každý návštevník odniesol vždy jedinečný zážitok.