Jedna z tém minuloročných komunálnych volieb sa opäť otvára, tentokrát zrejme definitívne. Primátor Ján Nosko bol jedným z kandidátov, ktorí sľubovali zlúčenie mestských firiem a organizácií. O téme však po voľbách zostalo navonok ticho.

mestský-úrad1„Mať ich toľko je zbytočným luxusom. V niektorých prípadoch dokonca vykonávajú duplicitnú činnosť, čo považujem za neprijateľné. Ich zlúčením zabezpečíme vyššiu ekonomickú efektívnosť a transparentnosť,“ hovorí teraz o mestských firmách a organizáciách v blogu na BBonline.sk primátor Ján Nosko, pričom už tento mesiac poslancom predloží návrhy na zmenu.

Najskôr mestská rada a následne i zastupiteľstvo počas septembra prerokujú návrhy vedenia mesta na zlúčenie Bytového podniku mesta, ktorý okrem bytov prevádzkuje napríklad i plaváreň či zimný štadión, do investičnej spoločnosti MBB, a.s. Tá sa okrem iného taktiež zaoberá aj prenájmom bytov, ale tiež i prevádzkou priemyselného parku. Stopercentným vlastníkom oboch spoločností bolo a aj zostane mesto.

Zlúčenie sa má týkať aj mestských organizácií, keď sa má Správa športových a telovýchovných zariadení mesta zaradiť pod Záhradnícke a rekreačné služby mesta. Obe organizácie pritom už dnes sídlia v rovnakej budove.

Samospráva už dlhšie analyzovala stav fungovania a spolupráce pri spoločnosti VISIT BB, s.r.o, ktorá vznikla počas predošlého volebného obdobia ako agentúra pre podporu cestovného ruchu. Jej väčšinovým vlastníkom bola spoločnosť Gee & Stone, ktorá sa podieľala aj na volebnej kampani bývalého primátora Petra Gogolu. Jeden z jej spoločníkov – Roman Neradný, tiež istý čas pôsobil ako poradca predošlého primátora. Mesto má v spoločnosti takmer tretinový podiel, ktorého sa podľa predloženého návrhu chce teraz zbaviť a zo spoločnosti vystúpiť.