Mobilné telefóny sa za relatívne krátku dobu radikálne zmenili. Už to nie sú tie zariadenia, ktoré väčšinu dňa preležali niekde odložené a chytili sme ich do ruky ak sa ozvalo zvonenie alebo sme sa my potrebovali s niekým spojiť. Moderné smartfóny naopak takmer nepúšťame z rúk.

Všetko na dosah ruky

Je to logické, keďže množstvo funkcií, ktoré dnešné mobilné telefóny majú, sa nedá porovnať s tým, čo (ne)dokázali ich predchodcovia. Mobily tak už dávno nie sú len na telefonovanie, či posielanie SMS.

Naopak, dnes ich zrejme najviac používame na prístup na rôzne sociálne siete. Popravde, len ťažko si predstaviť, žeby také množstvo ľudí trávilo s mobilom v ruke každú voľnú chvíľu ak by neexistovali sociálne siete.

Vďaka nim môžete mať na jednom mieste informácie z celého sveta a expresne sa spojiť so všetkými známymi. A to naviac zadarmo ak teda nerátame, že potrebujete internetové pripojenie. Každopádne, na sociálnych sieťach neplatíte za každú odoslanú správu ako je tomu pri SMS, ktoré kvôli tomu využívame už len sporadicky.

Moderné smartfóny fotia dobre. Ale naozaj až tak ako sa nás snažia presvedčiť výrobcovia?

Sociálne siete zároveň dávajú možnosť (ak máte tú potrebu), že môžete dať ihneď celému svetu (alebo aspoň tým ľuďom, ktorí vás sledujú) informáciu o tom, čo práve robíte. A to nielen písmom, ale oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie obrazom.

To vďaka tomu, že dávno predtým ako na mobily prišli sociálne siete, sa v nich začali objavovať fotoaparáty, z ktorých sa postupom času stala asi prvá vec, na ktorú sa väčšina ľudí pri výbere nového mobilu zameriava. To využívajú aj výrobcovia mobilov, ktorí nás lákajú na stále väčšie počty megapixelov, či možnosť natáčať ultra-spomalené videá a sem tam sa nájdu dokonca sľuby o takých možnostiach zoomu, že nám vzdialené objekty priblíži ako špičkové ďalekohľady.

To samozrejme treba brať s rezervou. Miniatúrne fotoaparáty mobilných telefónov častokrát jednoducho nemôžu splniť to, čo býva deklarované. Treba však jedným dychom dodať, že aj napriek logickým kompromisom, ktoré fotenie s mobilom prináša, sa dajú s tými najlepšími mobilmi robiť zábery, ktoré sú viac nez postačujúce nielen pre sociálne siete, ale aj pre jednoduché uchovávanie spomienok na niektoré životné okamihy. Len aj napriek slovám výrobcom od toho nečakajte kvalitu, ktorá by mohla konkurovať lepším fotoaparátom.