O svätom Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu, koluje veľa legiend. Ten najznámejší príbeh hovorí o mučeníkovi žijúcom za vlády Claudia II.

Tento panovník rád a často viedol vojny, ale jeho muži toto nadšenie nezdieľali a do vojska vstupovať odmietali. Podľa Claudia to bolo z toho dôvodu, že nechceli opúšťať svoje ženy a rodiny. Ženatých mužov preto cisár nepovažoval za dobrých bojovníkov a zakázal zásnuby aj sobáše v celom Ríme. Valentín bol rímskym kňazom, ktorý aj napriek cisárovmu prísnemu zákazu zamilovaných tajne sobášil.

Cisár sa to dozvedel, Valentína uväznil a odsúdil na trest smrti. Poprava sa konala práve 14. februára v roku 296. Valentín pred svojou smrťou napísal dcére väzenského dozorcu, ktorú miloval, ľúbostný list. A tak vzniklo prvé valentínske prianie a svätý Valentín sa stal patrónom všetkých zaľúbených. Na počesť jeho odvahy a pochopenia pre lásku, v tento deň lietajú srdcia po celom svete.

Láska má však aj mnoho iných podôb a sviatok svätého Valentína môže každý stráviť po svojom. Čo tak vyskúšať rande naslepo? Čo tak vyskúšať rande s knihou? 

V Banskej Bystrici vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča si v dňoch 14.-18. februára vyberte „mačku vo vreci“ a až doma zistíte, aký príbeh si prečítate. Pre milovníkov kníh tak môže sviatok svätého Valentína nabrať úplne iný rozmer.

Tentokrát v pobočkách CENTRUM a SÍDLISKO na Švantnerovej 18, respektíve na ul. 29. augusta 25.