Banská Bystrica sa stáva druhým krajským mestom, kde sú umiestnené špeciálne červeno-biele kontajnery určené na triedenie a zber, predovšetkým malých elektrospotrebičov, akými sú napríklad fény, mixéry, mobilné telefóny, ale i batérie a akumulátory.

Elektroodpad a použité batérie obsahujú látky, ktoré pri nesprávnej manipulácií môžu spôsobiť znečistenie životného prostredia, preto nepatria na skládku, ale do triedeného zberu. V Banskej Bystrici postupne pribudne dvadsať červeno-bielych kontajnerov na ich ukladanie. Unikátna sieť červeno – bielych kontajnerov, ktorú buduje organizácia zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK od roku 2016, sa tak rozšírila už do šiesteho mesta.

„Za rok a pol fungovania sme prostredníctvom červeno – bielych kontajnerov vyzbierali už viac ako 16 ton drobného elektra, čo je veľmi dobrá správa pre životné prostredie,“ uviedol Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK.

Na to, aby sme celkovo zlepšili triedený zber odpadu a zvýšili recykláciu, je potrebné neustále prichádzať s riešeniami i pre komodity, akými sú drobné elektrozariadenia, ktorých zber je komplikovaný a náročný. Na príprave projektu sme spolupracovali aj so spoločnosťou d2B, ktorá pôsobí v oblasti informačných technológií pre odpadové hospodárstvo.

Zber elektroodpadu a použitých batérií a akumulátorov je financovaný z príspevkov výrobcov, ktorí na trh uvádzajú elektrospotrebiče, elektrické zariadenia, batérie a akumulátory. Na výrobcov sa podľa zákona o odpadoch (79/2015 Z. z. o odpadoch) vzťahuje princíp rozšírenej zodpovednosti, to znamená, že výrobcovia sú zodpovední za nakladanie s výrobkami z ich produkcie i po skončení jeho životného cyklu, teda vo fáze elektroodpadu, či použitých batérií a akumulátorov. Výrobcovia elektrozariadení, batérií a akumulátorov majú povinnosť zabezpečiť plnenie stanovených limitov zberu, zhodnotenia a recyklácie, ktoré sa každoročne zvyšujú.

Kontajnery na staré šatstvo zmizli z ulíc, mesto sa snaží hľadať riešenie