Rastlinná ríša – Tajuplná šperkovnica je názov výstavy, ktorú vo štvrtok 8. novembra sprístupnia v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici.

V jesennom období žiari príroda svojimi najkrajšími farbami a aj obyčajná prechádzka lesom môže byť priam umeleckým zážitkom. Semená a plody rastlín poslúžili aj na výrobu skutočných umeleckých diel, ozdôb, ktoré nestrácajú v priebehu vekov nič zo svojej krásy, pôvabu a jedinečnosti. Pôvabná a jedinečná je aj výstava ozdôb a šperkov z rastlinných materiálov Rastlinná ríša – Tajuplná šperkovnica, ktorú si od štvrtka 8. novembra môžete pozrieť v priestoroch Stredoslovenského múzea – Tihányiovského kaštieľa v Radvani. Autorkami výstavy sú Ľudmila Illášová a Helena Šípošová, ktoré sa zaoberajú štúdiom, zberom a prezentáciou šperkov a ozdôb z rastlinných materiálov.

Z trópov, našich lesov ale aj kuchynských skriniek

Materiál, ktorý ponúka rastlinná ríša, je mimoriadne pestrý. Okrem dreva v ňom dominujú najmä plody a semená.  Škála jedinečných ozdôb vytvorených z prírodného materiálu je veľmi široká. Výstava prezentuje originálne prírodné „šperky“, a to nielen z depozitov múzeí, ale aj z tvorby súčasných autorov. Slovenské národné múzeum – Etnografické múzeum v Martine poskytlo kolekciu ozdôb z rastlinného materiálu zo zbierky Milana Rastislava Štefánika.

Tvorcovia exponátov zahraničného pôvodu sú zväčša anonymní a sú nimi predovšetkým šikovní miestni obyvatelia, ktorí sa živia ich predajom. Na výstavu zapožičali originálne výrobky aj viacerí súkromní majitelia, ktorí si vzácne suveníry priniesli z rôznych cestovateľských či misionárskych ciest.

Výstava ponúka širokú ukážku ozdôb z najrôznejších odvetví života a kultúry z rôznych kútov sveta. Osobitná expozícia je venovaná napríklad modlitbovým a meditačným šnúram s ukážkou ružencov a iných predmetov, ktoré sa používajú pri duchovných a meditačných úkonoch. Pozornosť upútajú aj prírodné šperky z plodov a semien jedovatých druhov rastlín, ktoré sa už oddávna využívali v ozdobnej tvorbe kvôli ich zaujímavému vzhľadu ale aj pri rôznych obradoch. Svojský ozdobný potenciál poskytujú tiež plodiny, ktoré sa bežne vyskytujú v každej domácnosti: fazuľa, cícer, tekvica, uhorka, kukurica, slnečnica ale aj kávové zrná či rôzne koreniny.

Vernisáž jedinečnej prírodnej šperkovnice s množstvom pôvabných ozdôb sa uskutoční v Tihányiovskom kaštieli vo štvrtok 8. novembra o 15:00 h a bude spojená s komentovanou prehliadkou v sprievode autoriek výstavy Ľudmilou Illášovou a Helenou Šípošovou. Ďalšia komentovaná prehliadka výstavy Rastlinná ríša – Tajuplná šperkovnica bude 24. januára 2019. Výstava potrvá do 24. februára 2019.