Už začiatkom decembra uzatvorí dvojica popredných slovenských egyptológov – Martin Odler a Jozef Hudec tohtoročné dobrodružné výpravy do starovekej egyptskej civilizácie.

Návštevníci Stredoslovenského múzea si tak doplnia posledné dve časti zo skladačky o starovekom Egypte, ktorú pre nich pripravilo Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici a Nádaciou Aigyptos. Odpovede na otázky Kto postavil pyramídy? a Aké sú najnovšie výsledky archeologického výskumu v egyptskom Tell el-Retábí? získajú návštevníci Stredoslovenského múzea už najbližšiu stredu 6. decembra a vo štvrtok 7. decembra o 17.00 h v Thurzovom dome v Banskej Bystrici.

Posledné dve desaťročia priniesli nové a najmä nečakané poznatky o najvyššej pyramíde v Gíze – Cheopsovej (Chufovej) pyramíde, ktorá patrí bezpochyby k najväčším projektom vtedajšieho panovníka, konštatuje slovenský egyptológ Martin Odler. Archeológom sa súčasne podarilo získať aj bližšie informácie o ľuďoch, ktorí na stavbe tejto pyramídy pracovali. V roku 2013 totiž našli niekoľko tisíc malých fragmentov z popísaných papyrusov, ktoré predstavujú najstarší súbor písomností zo starovekého Egypta. Najúžasnejším objavom je však denník úradníka Merera, ktorý detailne dokumentuje dopravu stavebných blokov na staveniská v Gíze a zachytáva niekoľko mesiacov každodenného života egyptských robotníkov. O týchto, ale aj o mnohých ďalších zaujímavostiach  porozpráva egyptológ Martin Odler už túto stredu o 17-tej hodine v Thurzovom dome.

Až šesťdesiat percent archeologických pamiatok v Egypte ešte stále spočíva pod zemou a čaká na svoje odhalenie, tvrdí slovenský egyptológ a politológ Jozef Hudec. Práve on spolu s ďalším slovenským egyptológom Dušanom Magdolenom založil v roku 1995 Nadáciu Aigyptos, ktorej cieľom je podpora slovenského egyptologického  výskumu. Už sedem archeologických sezón Slováci spolu s poľskými kolegami spolupracujú pri výskume starovekého náleziska neďaleko Káhiry – v Tell el- Retábí.

S čím všetkým sa pri odhaľovaní pieskom zaviatej civilizácie v krajine faraónov musia potýkať naši egyptológovia, aké úspechy už majú za sebou, čo všetko ich ešte len čaká a ako vyzerá každodenný výskum slovenského egyptológa  – to všetko sa dozvedia návštevníci Thurzovho domu z rozprávania egyptológa Jozefa Hudeca vo štvrtok 7. decembra 2017, pozýva na záverečné podujatie z obľúbeného cyklu Výpravy do staroveku riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký a zároveň avizuje pokračovanie spolupráce s Katedrou histórie FF UMB aj v roku 2018.