V stredu 11. augusta sa v historických priestoroch Sakrálnej siene Thurzovho domu uskutoční v poradí druhé podujatie z cyklu Múzeum s nádychom folklóru.

V moderovanom folklórnom podujatí Zahraj mi gajdoškopod taktovkou etnografky Márie Trubínyiovej,budú mať sólo gajdy a obohatia ho vybrané zbierkové predmety a premietanie filmu Majstrovstvo a kumšt. Na gajdy zahrá Michal Machava z Hriňovej.

„Slovenská ľudová kultúra je bohatá na tradície a zvyky, ku ktorým sa nesporne viazala aj hudba. Náš folklór je neskutočne pestrý, a preto je pre mňa naozaj radosťou približovať ho našim návštevníkom a priaznivcom. Výnimočnosť podujatia Múzeum s nádychom folklóru je v tom, že ponúkame nielen možnosť započúvať sa do piesní v podaní hudobných nástrojov typických práve pre našu kultúru, ale aj možnosť vidieť dané nástroje vyobrazené na niektorých predmetoch, ktoré obsahuje zbierkový fond Stredoslovenského múzea,“ uviedla  etnografka Mária Trubínyiová.

Cieľom cyklu Múzeum s nádychom folklóru je aspoň čiastočne nahradiť aj iné kultúrne podujatia prezentujúce slovenské tradície a zvyky, ktoré sa v dôsledku pandémie nemohli uskutočniť.

Podujatie Zahraj mi gajdoško sa uskutoční v stredu 11. augusta od 17:00 h v Thurzovom dome. Kapacita miest je obmedzená. Vstupenky (5 eur) si treba zakúpiť vopred (po tel. dohode na 0940 511 547).

Pozvánka do Múzea s nádychom folklóru:

Ďalšie podujatie z cyklu Múzeum s nádychom folklóru sa uskutoční 8. septembra v Thurzovom dome a ponúkne aj interpretáciu ľudových piesní prostredníctvom píšťalky a film Kalište.