Rok 2014 stanovil v oblasti športových úspechov v Banskej Bystrici latku pomerne vysoko, o čo sa postarali napríklad bronzová medaila hokejistov HC´05 v ligovej súťaži či Banskobystrický maratón. Uplynulý rok však dokázal tieto úspechy prekonať. Nie všetko však bolo také ružové. Pozrime sa na športový rok 2015 v Banskej Bystrici.

HC '05 Banska Bystrica - HC Kosice, hokej finale 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.
Banskobystrickí barani to v minulej sezóne dotiahli až do finále Tipsport extraligy

Mesto pod Urpínom už patrí hlavne hokeju. Tento ošiaľ odštartovala slovenská hokejová reprezentácia, ktorá na Slovakia Cupe organizovanom v Banskej Bystrici vyhrala obidva svoje duely a stala sa celkovým víťazom. Domáci klub HC´05 Banská Bystrica sa v sezóne 2014/15 predral až do finále vtedajšej Tipsport extraligy (dnes Tipsport ligy), kde nestačil na HC Košice. Barani prekonali úspech z predošlého ročníka a po bronzovej medaile tak získali aj strieborný kov. Dominanciu tohto športu v meste potvrdil aj univerzitný tím UMB Banská Bystrica, ktorý sa predstavil v univerzitnej európskej hokejovej lige EUHL. Vo svojom premiérovom ročníku si počínal nad očakávania dobre a nakoniec jeho hráči vybojovali striebro.

Najcennejší kov, a to zlatú medailu a titul majstra sveta vybojoval chodec VSČ Dukla Banská Bystrica Matej Tóth. Ten tak nadviazal na úspechy biatlonistky Anastasie Kuzminovej a svoj titul oslávil aj s obyvateľmi mesta. K pozitívnom momentom určite patril aj návrat atletického podujatia Banskobystrická latka, kde padali aj nové rekordy.

Už tradíciou života v srdci Slovenska sa stávajú podujatia série Marathon BB Tour. Ich vrcholom je tradične Banskobystrický maratón, ktorý vo svojom štvrtom ročníku priniesol rekordný počet 1252 štartujúcich pretekárov.

Na druhej strane mince stojí zánik mužského basketbalu a pád futbalovej Dukly

K hlavným negatívom minulého roka patrí koniec družstva mužov ŠKP Banská Bystrica. O konci mužského basketbalu sa rozhodlo hneď po sezóne. Hlavnými príčinami rozpadu boli chýbajúce financie. Basketbal v meste zachraňovali hlavne juniorky a mladšie žiačky, ktoré sa stali majsterkami Slovenska.

FK Dukla Banska Bystrica - MSK Zilina B, futbal 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.
Futbalisti Dukly si v roku 2015 veľa radosti neužili

Samostatnou kapitolou v banskobystrickom športe je futbal. Niekdajšia výkladná skriňa slovenského futbalu FK Dukla Banská Bystrica, ktorá v časoch svojej najväčšej slávy hrala európske poháre a na Štiavničkách kopali do lopty mená ako Poljovka, Pečovský, Jakubko či Ďuriš v minulej sezóne skončila na úplnom dne Fortuna ligy a spadla do druhej najvyššej súťaže DOXXbet ligy – skupiny západ. Pokazenú sezónu zmiernil iba fakt, že sa červeno-bieli prebojovali až do semifinále Slovnaft Cupu, kde vypadli s neskorším majstrom z Trenčína. Kríza však pokračovala a pomerne krátko pred začatím súťažného ročníka sa vôbec nevedelo, s akým kádrom a či vôbec vojaci do ligy nakoniec nastúpia. Po katastrofálnom vstupe sa zverencom trénera Ľubomíra Faktora začalo dariť a nakoniec jesennú časť ukončili tromi výhrami v rade so skóre 6:0.

Čoraz väčšiu popularitu v meste si získava futsal. MIBA Banská Bystrica v sezóne 2014/15 obsadila štvrté miesto v Openlige a stala sa majstrom Stredoregiónu.