Muž so ženou vo štvrtok oslovili 86-ročného dôchodcu s netradičnou prosbou, ktorá ho napokon stála stovky eur.

Vyšetrovateľ v Banskej Bystrici začal trestné stíhanie vo veci zločinu krádeže spáchaného formou  spolupáchateľstva. Dvaja doposiaľ nestotožnení  páchatelia (muž a žena) vo štvrtok (18.1.) okolo 10.00 h, oslovili na ceste  na ulici 29. augusta, 86-ročného dôchodcu z  Banskej  Bystrice. Pýtali  sa na  cestu  do  Roosveltovej  nemocnice, nakoľko tam mali známeho po dopravnej nehode. Poškodený nastúpil  do ich auta a išiel im ukázať cestu do nemocnice. Jeden  z  páchateľov  vošiel  do nemocnice a po 10 minútach sa vrátil a poškodenému povedal, že potrebuje 1000 eur, ale má len 10 000 dolárov.

Dôchodca im povedal, že doma má peniaze a zamení im. Išli s  ním k  nemu  domov, pričom ich poškodený pustil do bytu, kde na stôl vyložil  555 eur. Páchateľom to bolo málo, tak mu povedali, že z výmeny nič nebude. Poškodený  sa ponúkol, že  ide  do  banky a  vyberie  peniaze  z účtu. Keď  sa  obliekal, využili jeho nepozornosť a zo stola ukradli peniaze. Odviezli ho pred banku a čakali vonku. Keď vyšiel von páchatelia tam už neboli.

„Po podozrivých osobách pátrame. Muž je vysoký 180 cm, má čierne vlasy. Oblečenú mal čiernu vetrovku, hovoril nemeckým prízvukom. Žena je vysoká 170 cm, má blond vlasy. Mala slnečné okuliare, oblečenú béžovú vetrovku, bordovo – červenú sukňu a obuté mala hnedé čižmy,“ približuje hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

Za takýto zločin, spáchaný na chránenej osobe, hrozí trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov.

Polícia vyzýva, aby seniori nedôverovali neznámym osobám, ktoré od nich  na verejnosti žiadajú požičanie peňazí. Rovnako vyzýva, aby neodovzdávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú, nevyberali pre cudzie osoby peniaze z bankomatu či osobného účtu a rovnako nevpúšťali cudzie osoby do bytu. Staršie osoby by rovnako mali byť mimoriadne opatrné a nesadať do auta k cudzím osobám ani za účelom ukázania cesty do nemocnice, ako v spomenutom prípade. Ani v prípade, že osoby vyzerajú dôveryhodne, určite im nepožičiavať alebo nevymieňať peniaze, a to ani pod zámienkou potreby financií na operáciu príbuzného.

V prípade akýchkoľvek pochybností polícia vyzývať kontaktovať linku 158.