Štátny podnik LESY Slovenskej republiky, so sídlom v Banskej Bystrici, vysadí v tomto roku viac ako 20 miliónov sadeníc lesných stromčekov na rekordných 5100 hektároch plochy. Spolu s prirodzenou obnovou tak začne v tomto roku nový les rásť na minimálne 7600 hektároch, pravdepodobne však bude toto číslo oveľa vyššie. Investície do pestovania lesa presiahnu 21 miliónov eur, čo je najviac za posledné tri roky.

„Zvýšenie rozsahu umelej obnovy lesa si vyžiadalo nadpriemerné rozšírenie podkôrneho hmyzu a následná ťažba kalamitného dreva v uplynulom období. Umožnili ho však najmä zlepšujúce sa hospodárske výsledky podniku,“ uviedol generálny riaditeľ podniku Ing. Igor Viszlai. Po krízovom roku 2009, keď umelá obnova lesa poklesla na 3681 hektárov, sa vlani podarilo zvýšiť výsadbu stromčekov na priemernú úroveň predchádzajúcich rokov. LESY SR v minulom roku vysadili takmer 15,2 milióna kusov stromčekov na 4200 hektároch lesných plôch.

Najväčšie plochy podnik umelo zalesní v okolí Liptovského Hrádku, kde začne nový les rásť na 1152 hektároch pozemkov. Viac ako 700 hektárov plochy sa dočká nových stromčekov v okolí Čadce a takmer na 500 hektároch LESY SR vysadia sadeničky v okolí Šaštína. Z drevín bude najviac zastúpený buk, ktorého výhradný dodávateľ lesných sadeníc Semenoles Liptovský Hrádok vyexpeduje viac ako sedem miliónov kusov. Podnik plánuje vysadiť aj takmer tri milióny kusov smreka obyčajného a podobné množstvo borovíc.

Zalesňovacie práce sa podľa hlavného pestovateľa podniku Rudolfa Bruchánika začnú v najbližších týždňoch. Hoci má podnik naplánovanú prirodzenú obnovu lesa na 2500 hektároch, skutočnosť bude podľa skúseností z minulých rokov oveľa vyššia a celková zalesnená plocha by mala prekročiť 9000 hektárov.

Poznámky pre editorov : LESY Slovenskej republiky štátny podnik obhospodarovali koncom minulého roka 938.617 hektárov lesa. Počet pracovníkov podniku sa stabilizoval na približne 3450 zamestnancoch. V roku 2010 firma zaznamenala rekordnú ťažbu 4,97 milióna m3 dreva, z toho viac ako tri milióny metrov kubických bolo drevo z kalamitných porastov.